Kaddafi dönemi siyasetçilerine yasak

Libya parlamentosu, ülkenin devrik lideri Albay Muammer Kaddafi döneminin yetkililerine siyaset yasağı getiren yasayı onayladı.

Parlamento'daki oylama, yasa tasarısına destek veren silahlı militanların geçen hafta adalet ve dışişleri bakanlıklarını işgalinin ardından geldi. Militanlar, tasarı yasalaşana kadar eylemlerine devam edeceklerini söylüyordu.

Siyaset yasağı getiren yasa, Kaddafi'yi deviren devrim öncesinde diplomat olan, Başbakan Ali Zeydan ve Parlamento Başkanı Muhammed Megaryef'i de etkileyebilir.

Ancak insan hakları grupları, çok geniş kapsamlı olduğu gerekçesiyle yasayı eleştiriyorlar.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Sarah Leah, yapılan açıklamada, "Bu muğlak yasa, 40 yıllık iktidarı boyunca, herhangi bir şekilde Kaddafi yönetimi için çalışan herkese siyaset yasağı getiriyor" dedi.

Devlet televizyonundan canlı yayınlanan oylamada, 200 üyeli Parlamento'da, 164 milletvekili lehte sadece 4 milletvekili aleyhte oy kullandı.

Yasaya göre, 1969-2011 yılları arasında üst düzey resmî görevde olan hiçkimse siyaset yapamayacak.

BBC muhabirleri, devlet yetkililerinin ve halkın büyük çoğunluğu yasayı desteklese de, pekçoklarının, yasaya destek verenlerin gizli bir gündemi olduğuna inandığını, militanların ellerindeki gücü kaybetmekten korktuğunu ayrıca parlamentoda da siyasî çekişmeler olduğunu bildiriyor.

Yasanın uygulamaya girişini izlemek üzere yeni bir komisyon kurulacak.

Mart ayında protestocular, tasarının bir an önce yasalaşması için bir eylem düzenlemiş, saatlerce milletvekillerini ve Parlamento'yu kuşatmıştı. Ancak milletvekilleri şimdiye dek yasanın son hali üzerinde bir anlaşma sağlayamamıştı.

Albay Muammer Kaddafi'nin ölümünden bu yana, Trablus ve diğer pekçok Libya kentinde şiddet ve çatışmalar sürüyor.

Hükümet, isyan sırasında ve Kaddafi'nin devrilmesi ardından kurulan silahlı grupların dağıtılması için girişimlere başladı ancak bu yönde henüz fazla bir ilerleme sağlanamadı.

İlgili haberler