Pakistan'da seçim öncesi saldırılar artıyor

Arşiv
Image caption Fotoğraf: Arşiv

Pakistan'ın kuzey batısında düzenlenen bir seçim mitingi sırasında meydana gelen patlamada en az 15 kişi öldü çok sayıda kişi de yaralandı.

Ülkenin Afganistan sınırındaki Kurram kentinde İslâm Âlimleri Cemiyeti Partisi'nin düzenlediği mitingde meydana gelen patlama, cumartesi günü yapılacak seçimler öncesinde toplantıları ve adayları hedef alan bir dizi saldırının sonuncusu.

İslâm Âlimleri Cemiyeti'nin bir yetkilisi, BBC'ye yaptığı açıklamada, toplantının sonunda, iki aday sahneden inerken bir patlamanın meydana geldiğini belirtti. Patlama sonunda ölen ve yaralananlar olduğunu belirten yetkili, kendilerine kesin bir sayının henüz ulaşmadığını söyledi. Partinin iki adayının, saldırıdan yara almadan kurtuldukları tahmin ediliyor.

Saldırının düzenlendiği bölge, Pakistan'ın dağlık, ücra bir bölgesi. Pakistan güvenlik güçlerinin bu bölgede silahlı militan gruplara karşı operasyonlar düzenledikleri bildiriliyor.

Son birkaç haftada Pakistan'da seçim kampanyalarını, adayları ve partileri hedef alan saldırılarda, en az 60 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıların tamamı olmasa da büyük bir bölümünün laik partileri ve adayları hedef aldığına dikkat çekiliyor.

Pakistan'da yerleşik Taliban örgütü, 'İslâm'a aykırı' diye nitelediği demokratik seçim sürecini engellemek için, laik partileri hedef alan eylemlere odaklanacaklarını açıklamıştı.

İlgili haberler