Bangladeş'te ölü sayısı 700'ü aştı

Bangladeş'in başkenti Dakka'da çöken sekiz katlı fabrikada ölenlerin sayısının 700'e ulaştığı açıklandı.

Açıklama, enkaz kaldırma çalışmalarını sürdüren işçilerin, yığın altında onlarca cesede daha ulaşmasının ardından yapıldı.

Beş tekstil atölyesinin bulunduğu binanın enkazında hâlâ çok sayıda kişinin kayıp olduğu belirtiliyor.

Bangladeş polisi, çöken binayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bina sahibinin de aralarında bulunduğu bir grup kişiyi gözaltında tutuyor.

24 Nisan'da çöken binada enkaz altından bu güne kadar 2437 kişinin kurtarıldı.

ABD'de düzenlenen 11 Eylül saldırıları dışarda bırakıldığında, yakın zamanda meydana gelen bu tür en büyük felakette, 1995 yılında Güney Kore'nin başkenti Seul'de Sampoong Alışveriş Merkezi çökmüş, 502 kişi yaşamını yitirmişti.

Bangladeş'teki ölü sayısı ise son olarak 705 olarak açıklanırken, yetkililer, kayıp sayısını tam olarak tespit edemediklerini söylüyor.

Kayıp sayısının net olarak belirlenememesinin nedeni ise, binada bulunan fabrika sahiplerinin çalışanların sayısını net olarak açıklayamaması.

Çalışma koşulları

Benzer atelyelerde çalışan işçiler, binanın çöküşünden bu yana hergün protestolar düzenleyerek meydana gelen felaketin sorumlularının cezalandırılmasını ve bu tür işletmelerde çalışan kişilerin güvenliğinin sağlanması için yeni önlemler alınmasını talep ediyorlardı.

Ölenlerin çoğunun, bazı katları kaçak olarak inşa edilmiş binada bulunan tekstil atölyelerinde çalışan işçiler oldukları belirtiliyor.

Binanın enkazından dört gündür sağ çıkarılan olmadı ancak kayıpların yakınları hâlâ enkaz çevresinde beklemeye devam ediyor.

İlgili haberler