Rusya ve ABD Suriye'yi görüşüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Moskova'da Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile biraraya geliyor.

Görüşmede başlıca gündem maddesinin Suriye'deki kriz olacağı belirtiliyor.

Kerry, İsrail'in Suriye'nin güneyine düzenlediği ve Lübnan'daki militanlara gönderilmek üzere olan silahları hedef aldığı belirtilen iki hava saldırısının ardından Moskova'yı ziyaret ediyor.

Rusya İsrail'in saldırılarını, 'bölgedeki istikrarı tehdit eden eylemler' olarak niteleyip kınarken, Kremlin, Devlet Başkanı Putin'in İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yla görüştüğünü açıkladı.

'Sorunu siyasîleştirmeyin'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin ziyareti öncesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batı'nın 'Suriye'deki kimyasal silah konusunu' siyasîleştirmemesi çağrısında bulundu. Bakanlık açıklamasında, bu tutumun, dünya kamuoyunu olası bir askerî operasyona hazırlama amacı güttüğü savunuldu.

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Carla Del Ponte'nin, 'Suriye'deki muhaliflerin sinir gazı sarin kullandığına yönelik güçlü, somut şüpheler bulunduğu' yolundaki, sözlerine açıklık getirerek 'Suriye'de herhangi bir tarafın kimyasal silah kullandığına dair ellerinde kesin bir bulgu olmadığını' açıkladı.

Renksiz ve kokusuz sarin gazı uluslararası yasalar çerçevesinde kitle imha silahı olarak kabul ediliyor.

Washington'da bir açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldıysa, bunun sorumlusunun 'büyük bir olasılıkla' hükümet güçleri olduğunu söyledi.

Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de İsrail Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yolundaki iddiaları, askerî operasyonu tetikleyecek önemli bir değişim olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, yapacağı görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye konusundaki tutumunda bir değişiklik sağlaması beklenmiyor.

Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesi durumunda Suriye'deki kötü durumun felaket bir hâle geleceğine ve iktidar boşluğunu İslamcı güçlerin dolduracağını savunuyor.

John Kerry, Moskova ziyareti ardından Roma'ya gidecek ve İtalya, İsrail ve Ürdün yetkilileriyle, İsrail-Filistin barış sürecini ve bölgedeki diğer sorunları tartışacak.

İlgili haberler