Dakka'daki fabrikada ölü sayısı 800'ü aştı

Bangladeş'te 24 Nisan'da çöken ve pekçok tekstil atölyesini barındıran sekiz katlı fabrika binasında ölenlerin sayısının 804'e ulaştığı açıklandı.

Rana Plaza adlı binanın enkazında aramalar hâlâ sürerken, yetkililer, bu binanın çöküşünden bu yana, güvenli olmadıkları gerekçesiyle, 16'sı başkent Dakka'da olmak üzere 18 tekstil fabrikasının kapatıldığını bildirdi.

Bangladeş Tekstil Bakanı Abdüllatif Sıddıkî, koşulların Uluslararası Çalışma Örgütü şartlarına uygun hale getirileceğini belirtti ve "Kendilerini Bangladeş'in kurallara en uygun fabrikaları olarak tanımlayan işletmelerin, yapı ve inşaat kurallarına uymadıklarını gördük" dedi.

Hafta başında hükümet, tekstil fabrikalarını barındıran binaların yasalara uygun olup olmadığını inceleyecek bir heyet kurulacağını açıklamıştı.

Ülkede yaşanan en büyük felaketlerinden birisi olarak kabul edilen olayda enkaz altında pekçok ceset olduğu tahmin ediliyor.

Yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında binanın sahibinin de bulunduğu çok sayıda kişi tutuklandı.

Yetkililer, çöken binada iki bin beş yüz kişinin yaralandığını, 2437 kişinin de kurtarıldığını açıkladı.

Benzer atelyelerde çalışan işçiler, binanın çöküşünden bu yana hergün protestolar düzenleyerek meydana gelen felaketin sorumlularının cezalandırılmasını ve bu tür işletmelerde çalışan kişilerin güvenliğinin sağlanması için yeni önlemler alınmasını talep ediyorlar.

İlgili haberler