Brahimi, ABD-Rusya anlaşmasından umutlu

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye elçisi Lahdar Brahimi, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın, Suriye'deki krizi sona erdirme kararlılığını memnunlukla karşıladığını açıkladı.

Rusya ve ABD, Suriye'deki krize siyasî bir çözüm bulmak için uluslararası bir konferans düzenlenmesi konusunda anlaşmışlardı.

Brahimi, 'uzun zamandır Suriye konusunda gelen en umut verici haber' diye nitelediği bu gelişmenin sadece bir 'ilk adım' olduğu uyarısında da bulundu.

Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmelere katılmaları için hem Şam yönetimini hem de muhalefeti teşvik edeceklerini açıkladı.

Lahdar Brahimi, BBC'ye yaptığı açıklamada, Moskova'da varılan anlaşmanın tüm taraflar için önemli bir adım olduğunu vurguladı ve artık 'Suriye halkının ve ülkenin nasıl kurtarılacağını düşünmenin zamanı' olduğunu söyledi.

2011 yılının Mart ayında Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı başlayan ayaklanmada, 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Brahimi, Rusya ve ABD arasında varılan anlaşmayla, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi'nin de yeniden işlevsel bir kurum haline geleceğini belirtti.

Güvenlik Konseyi, aralarında Rusya'nın da bulunduğu beş daimi üye ülke arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle bugüne kadar bir ortak tutum izlemeyi başaramamıştı.

Suriye lideri Beşar Esad'a destek veren Rusya, ABD'nin Esad'ın görevi bırakması için yaptığı girişimlere muhalif kalmıştı.

ABD ve Rusya dışişleri bakanları, Suriye konusundaki uluslararası konferansı Mayıs ayı sona ermeden düzenlemek istediklerini açıkladılar.

İlgili haberler