Suriye'de 'şüpheli' internet kesintisi

Suriye’de dun ülke genelinde internet erişimi kesintiye uğradı.

Son 6 ay içerisinde 2. kere tekrarlanan internet kesintisi, son olarak geçtiğimiz kasım ayı içerisinde 3 gün sureyle yaşanmıştı.

Uzmanlar internet kullanımının yerel saatle dun aksam 22.00den beri imkânsız hale geldiğini belirtti.

Suriye hükümeti kesintinin sebebi olarak 'teröristleri' hedef gösterirken, internet uzmanları hükümetin bilinçli olarak internet erişimine son vermesinin daha muhtemel bir sebep olabileceğini belirtiyor.

Geçen Kasım ayındaki kesinti sırasında muhalifler internet kesintisinin hükümetin büyük bir saldırı hazırlığı halinde olduğu ve muhalifler arasındaki iletişimi kesmek için tüm ülkede internet erişimini kapattığını iddia etmişlerdi.

Bu iddiaların hiç biri kanıtlanamazken, Amerika’nın internet şirketlerinden Renesys den Jim Cowie BBC'ye yaptığı açıklamada kesintinin sebebini belirlemek için ellerinde yeterli bilgi olmadığını belirtti.

Jim Cowie“ Bu gibi konularda bunun planlanmış bir kesinti mi yoksa gerçekten teknik sorunlar nedeniyle mi bu kesintinin yaşandığı veya birinin kasten internet erişimini mi kapattığına dair spekülasyonlar olur” dedi.

Ayrica Cowie yaptığı açıklamada “ Şuan yaşanan ve kasım ayı 2012 de meydana gelen internet kesintisinin birebir ayni özellikleri gösteriyor. Sanki tüm ülke genelinde aniden şalterler indirildi.“ dedi.

Suriyeliler internet erişimlerinin ülke genelinde olmadığını doğrularken, sabit hatlar ve cep telefonları üzerinden internet kullanımında bir sorun olmadığını belirtti.

İlgili haberler