Dakka'da tekstil fabrikasında yangın

Bangladeş'te bir tekstil fabrikasında çıkan yangında en az sekiz kişi öldü.

Yetkililer, yangının başkent Dakka'nın Mirpu sanayi mahallesinde gece saatlerinde çıktığını açıkladı.

Bu son olay, 24 Nisan'da çöken ve son açıklamalara göre en az 912 kişinin yaşamına mâl olan fabrika binasıyla ilgili soruşturma sürerken ve ülkedeki tekstil atölyelerinin ne kadar güvenli olduğu tartışılırken meydana geldi.

Gece meydana gelen yangında, bir toplantı için fabrikada bulunduğu belirtilen binanın sahibiyle bir polis memurunun da ölenler arasında olduğu açıklandı.

Tekstil ihracatçısı Tung Hai Group şirketine ait olan 11 katlı binadaki yangın konusunda Bangladeş İtfaiyesi'nden Mahbubur Rahman "Büyük bir yangındı ama daha fazla yayılmadan tek bir katta kontrol altına almayı başardık" dedi.

İki saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınabilen yangında yaşamını yitirenlerin, yanan tekstil ürünlerinin sebep olduğu zehirli duman nedeniyle boğularak öldükleri açıklandı.

Fabrikada çalışan işçilerin büyük bir bölümünün vardiyalarını bitirip binadan ayrılmış olmalarının can kaybının daha büyük olmasını önlediği belirtiliyor.

Ölenlerin sayısı 900'ü geçti

İki hafta önce, Bangladeş'in en büyük sanayi felaketi olarak kabul edilen ve son verilere göre en az 912 kişinin öldüğü çöken fabrika binada ise arama çalışmaları sürüyor.

Yetkililer Rana Plaza adlı binanın çöküşünden bu yana, güvenli olmadıkları gerekçesiyle, 16'sı başkent Dakka'da olmak üzere 18 tekstil fabrikasının kapatıldığını bildirdi.

Bangladeş Tekstil Bakanı Abdüllatif Sıddıkî, koşulların Uluslararası Çalışma Örgütü şartlarına uygun hale getirileceğini belirtti ve "Kendilerini Bangladeş'in kurallara en uygun fabrikaları olarak tanımlayan işletmelerin, yapı ve inşaat kurallarına uymadıklarını gördük" dedi.

Hafta başında hükümet, tekstil fabrikalarını barındıran binaların yasalara uygun olup olmadığını inceleyecek bir heyet kurulacağını açıklamıştı.

Ülkede yaşanan en büyük felaketlerinden birisi olarak kabul edilen olayda enkaz altında pekçok ceset olduğu tahmin ediliyor.

Yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında binanın sahibinin de bulunduğu çok sayıda kişi tutuklandı.

Yetkililer, çöken binada iki bin beş yüz kişinin yaralandığını, 2437 kişinin de kurtarıldığını açıkladı.

İlgili haberler