Afganistan'dan ABD'ye 9 askeri üs

Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, ABD'nin gelecek yıl askerlerini çektikten sonra, ülkede 9 üs bulundurma teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Karzai, bu üslerin, Bagram, Kâbil, Mezar, Celalabad, Gardez, Kandehar, Helmand, Şindand ve Herat'ta olacağını da bildirdi.

Afganistan devlet başkanı bu üslere karşılık ABD'den ülkenin altyapısını geliştirme ve hükümeti güçlendirme konusunda yardım istediklerini söyledi.

Adları açıklanan 9 üste 20 binden fazla ABD askeri ve diğer NATO ülkelerinden de az sayıda asker kalacağı anlaşılıyor.

ABD ile Afganistan arasında gelecek yılki askeri çekilmeden sonra ilişkilerin nasıl düzenleneceğine dair bir anlaşma için müzakerelerin sürdürüldüğü biliniyordu. Ama bugüne kadar masada nelerin olduğu açıklanmamıştı.

Hamit Karzai Kâbil Üniversitesi'ndeki bir törende yaptığı konuşmada, güvenlik ve ekonomi alanlarında gereken güvenceleri sağlaması karşılığında Amerikalılara 9 üssün verileceğini söyledi.

ABD'nin Kâbil'deki büyükelçilik sözcüsü David Snepp ise varılan anlaşma ya da sürdürülen müzakerelerle ilgili yorum yapmayı reddetti.

Amerikalı diplomat, "Süren müzakerelerin ayrıntıları hakkında konumuyoruz, konuşmayacağız. Bununla beraber Başkan Obama'nın da belirttiği gibi ABD Afganistan'da kalıcı askeri üs istemiyor. Afgan tesislerinin ABD güzleri tarafından gelecekte nasıl kullanılacağına dair ayrıntılar Karşılıklı Stratejik Anlaşma ile düzenlenecek" diye konuştu.

Bu açıklamalardan anlaşıldığı gibi henüz ikili anlaşma imzalanabilmiş değil ve hâlâ masada olan pazarlık konuları var.

Associated Press ajansı, görüşmelere yakın bir üst düzey ABD'li yetkiliye atfen, Karzai ile ABD arasında henüz anlaşma sağlanamayan konular olduğunu bildirdi.

AP'ye göre bunların başında Karzai'nin komşu Pakistan'ın bir tehdit oluşturması durumunda ABD'nin Afganistan'ın yanında yer alacağı konusunda güvence vermesi talebi geliyor.

AP'ye adını vermeden konuşan yetkiliye göre, ABD bu koşulu kabul etmeyi reddediyor.

İlgili haberler