ABD: Esad geçiş sürecinin parçası olamaz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Suriye krizinin çözüm süreci ve sonrasında hiçbir siyasi rolü olamayacağını söyledi.

Kerry’nin açıklaması, ABD’nin herhangi bir anlaşma için ön koşul olarak Esad’ın siyasi sahneden çekilmesi konusundaki tavrının yumuşadığına dair yorumların ardından geldi.

Suriyeli muhalif gruplar da krizin çözümüne dair herhangi bir anlaşma için Esad’ın ülkeyi terk etmesini talep ediyor.

Ancak, Suriye'deki çatışmaları durdurmak için siyasi bir çözüm bulmak amacıyla uluslararası konferans düzenlenmesini kabul eden Rusya bu ön koşulu reddediyor.

Bu arada Ürdün, Suriyeli mültecilerin ülkenin nüfusunun yüzde 10’unu oluşturduğunu açıkladı.

Ürdün dışişleri bakanı Nasır Cude yıl sonuna kadar bu rakamın yüzde 25’e ve 2014 ortasına kadar yüzde 40’a ulaşabileceğini açıkladı.

Ürdün ve ABD beraber çalışacak

Kerry, Suriyeli mülteciler için 43 milyon doları Ürdün’e tahsis edilecek 100 milyon dolarlık ek bir yardım sağlayacaklarını duyurdu.

Roma’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Kerry, Ürdünlü bakan Cude’nin her iki tarafın karşılıklı rızasını alacak bir geçiş hükümetinin kurulabilmesi için ABD ile birlikte çalışacağını belirtti.

Kerry “Bizim anladığımız kadarıyla bunun anlamı açıkça Cumhurbaşkanı Esad’ın bu geçiş hükümetinin bir parçası olamayacağıdır” şeklinde konuştu.

ABD dışişleri bakanı Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmelerinin ardından Suriye konusunda bir uluslararası konferans düzenlenmesi üzerine ABD-Rusya önerisine “çok olumlu tepkiler” aldıklarını ifade etti.

Kerry, konferansı düzenleme amaçlarının "iki tarafı da masaya getirmek" olduğunu söylemişti.

John Kerry “Konferansı bir araya getirebilmek için her bir tarafla doğrudan, birebir çalışmanın yollarını zorlayacağız” diye konuştu.

İlgili haberler