Pakistan: Eski başbakanın oğlu kaçırıldı

Pakistan'da eski başbakan Yusuf Rıza Gilani'nin oğlu katıldığı bir seçim mitingi sırasında kaçırıldı.

Gilani, BBC'nin sorularını yanıtlarken, seçimlerde Pakistan Halk Partisi'nden aday olah oğlu Ali Haydar'ın ülkenin iç kesimlerindeki Multan kentinde kaçırıldığını söyledi.

Gilani, olaydan siyasi rakiplerini suçladı. Ama henüz olayı hiç bir örgüt üstlenmedi.

Kaçırma olayının meydana geldiği miting alanında, saldırganların açtığı ateş sonucu bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Görgü tanıkları, Pakistan'da Geo TV'ye olay anında yaşananları aktarırken, bir motorsiklet ve otomobille miting alanına gelen silahlı kişilerin önce etrafa ateş açtıklarını anlattılar.

Gilani'nin önündeki kişinin vurulup yere yığıldığını anlatan bir görgü tanığı, ''Saldırganlar daha sonra Gilani'yi arabaya itip uzaklaştılar'' dedi.

'Seçim yaptırmayız'

Eski başbakanın en küçük oğlu olan Ali Haydar Gilani Pencap eyalet meclisine Pakistan Halk Partisi'nden aday.

Kardeşi Ali Musa gazetecilere bilgi verirken göz yaşlarına boğularak, "Kardeşimizi bu gece almak istiyoruz. Yoksa , bu bölgede seçim yapılmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Polis Multan kentine bütün giriş çıkışları kontrol altına aldı ve yerel basına göre büyük bir arama kurtarma operasyonu başlatıldı.

Yusuf Rıza Gilani 2012 yılının Haziran ayında, Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari hakkında bir yolsuzluk davasını engellediği gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından başbakanlık görevini bırakmaya zorlanmıştı.

Fakat Gilani'ler hala güçlü bir aile. Yaklaşan seçimlerde Gilani'nin bir oğlu eyalet bir oğlu da ulusal parlamentoya milletvekili adayı.

Taliban olabilir mi?

Pakistan'da adam kaçırma hem militan gruplar hem de suç şebekelerinin sık sık başvurduğu bir yöntem.

Ama bu son olaydan kimin sorumlu olabileceği ve amacının ne olduğuna dair bir ipucu henüz yok.

İslamabad'daki BBC muhabiri İlyas Khan, Pakistan'daki Taliban örgütünün de bu gruplar arasında olduğunu, rehineleri bir yandan gelir kaynağı bir yandan da yetkililerle pazarlıklarda koz olarak kullandıklarını hatırlatıyor.

Taliban'ın şu ana kadar kaçırdığı en ünlü isim Pencap eyaleti valisi Salman Tasir'in Lahor'da 2011 yılında kaçırılan oğlu Şahbaz Tasir.

Şahbaz Tasir hala rehine tutuluyor.

Seçime gölge düştü

Pakistan'da cumartesi günü parlamento seçimleri yapılacak.

Ancak seçim kampanyasına şiddet olaylarının gölgesi düştü.

Şu ana dek yaşanan saldırılarda ülke çapında 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Pakistan Taliban'ı şimdiye kadar Pakistan Halk Partisi, Ulusal Avam Partisi ve liberal MQM partisini laik oldukları için hedef almış ve kampanyalarını sabote etmeye çalışmıştı.

Pakistan ordusu saldırıları engellemek için seçim günü sandık başlarına onbinlerce asker konuşlandıracağını açıkladı.

Dün, seçimden başbakan olarak çıkması en muhtemel görülen lider Nawaz Şerif, seçilirse, ülkesinin militanlara karşı yürütülen ABD öncülüğündeki savaştan çekileceğini vaadetti.

Pakistan Müslüman Birliği adlı hareketin lideri Şerif BBC'ye verdiği mülakatta Pakistan'da ve dünyada barışın sağlanabilmesi için bu adımı atmak zorunda olduklarını söyledi.

Pakistan yönetimleri ABD'ye yönelen 11 Eylül 2001 saldırısından bu yana bölgede ABD tarafından islamcı hareketlere karşı yürütülen savaşı destekliyor.

BBC'nin İslamabad'daki bir diğer muhabiri, Orla Guerin, Şerif'in dünkü açıklamalarının batılı liderleri kaygılandırma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

İlgili haberler