Bangladeş'de ölü sayısı bini geçti

Bangladeş'in başkenti Dakka'da çöken tekstil atölyeleriyle dolu binanın enkazında, görevlilerin daha fazla ceset bulmasıyla ölenlerin sayısının bini aştığı bildirildi.

24 Nisan'da çöken sekiz katlı Rana Plaza adlı binada çöküş sırasında kaç kişinin olduğu bilinmiyordu.

Yetkililer çökme sonucu 2 bin 500 kişinin yaralandığını, 2 bin 437 kişinin de kurtarıldığını belirtiyor.

Enkazdaki arama çalışmalarının bugün sona ermesi bekleniyor. Daha sona enkaz buldozerlerle kaldırılacak.

Yetkililer bu sabah itibariyle enkazda bulunan ölü sayısının 1021 olduğunu açıkladı.

Yüzbaşı Şahnevaz Zekeriya "Bulduğumuz cesetlerin çoğu tanınmaz halde. Ama ceplerindeki telefonlar ya da personel kartlarıyla kimlikleri tespit edilebiliyor. Ölenlerin büyük çoğunluğu kadın tekstil işçileri" dedi.

Çökme anında işçilerin sığındığı bir merdiven altında çok sayıda ceset bulunduğu belirtildi.

Bölgedeki gazeteciler, enkazın etrafındaki sessizliğin sık sık ölenlerin kimlikleri tespit edildikçe yakınlarından yükselen ağlama sesleriyle bozulduğunu söylüyor.

Olay nedeniyle aralarında binanın sahibinin de bulunduğu bazı kişiler gözaltına alındı ve ölüme sebebiyet vermekle suçlandı.

Jeneratörlerin rolü

Çökmeden sadece bir gün önce duvarlarda oluşan çatlaklar nedeniyle bina boşaltılmış, ama sonra işçiler yine binaya sokulmuştu.

Hükümetin başlattığı soruşturmadaki ilk bulgularda, binanın üst katlarındaki dört dev jeneratörden kaynaklanan titreşimlerin binanın çökmesi tetiklemiş olabileceği belirtildi.

Bangladeş dünyanın en büyük tekstil sektörlerinden birine sahip ve Rana Plaza'da üretilen giysiler bazı Batılı markalar için yapılıyordu.

Çalışma koşulları ve güvenliğiyle ilgili kaygılar yükselirken, hükümet güvenlik nedeniyle 18 tekstil fabrikasının kapatıldığını duyurdu.

Önceki gün de başkent Dakka'daki bir tekstil fabrikasında çıkan yangın en az sekiz kişinin ölümüne yol açmıştı.