G7'nin gündemi bankacılık reformu

Sanayileşmiş ülkeler topluluğu G7'nin maliye bakanları İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'un ev sahipliğinde iki günlük bir toplantı için bugün Londra yakınlarında biraraya geliyor.

Toplantının başlıca gündem maddesi bankacılık sektöründe yapılması öngörülen reformlar ve Mart ayında Kıbrıs'a yapılan kurtarma yardımı olacak.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Japonya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Kanada'dan oluşan G7 son yıllarda daha geniş kapsamlı G20 ve Uluslararası Para Fonu IMF'nin toplantıları sırasında biraraya geliyorlardı.

Toplantının ev sahibi İngiltere Maliye Bakanı Osborne, "Krizden çıkışı nasıl hızlandırabileceğimizi konuşacağız. Geçen yılla karşılaştırıldığında çok daha istikrarlı bir hava olduğu ortada. Bu, para piyasalarına da yansıyor." dedi.

Toplantıda Osborne, İngiltere Merkez Bankası Başkanı olarak seçtiği ve Haziran ayında Kanada Merkez Bankası Başkanlığı görevinden ayrılacak olan Mark Carney'le de görüşme fırsatı yakalayacak.

Carney, 10 yıldır bu görevi yürüten Sir Mervyn King'in yerine getiriliyor.

Eylül ayında yayımlanan Credit Suisse Küresel Varlık Raporu'na göre G7 grubu, 223 trilyon dolarlık değerle küresel varlığın yüzde 66'sını temsil ediyor.

G7 bakanlarının bu toplantısı gayrı resmî bir toplantı olarak kabul ediliyor ve iki günlük görüşmeler ardından bir sonuç bildirgesi de yayınlanmayacak.

Brezilya, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomiler nedeniyle G20 toplantıları küresel malî politikaların belirlenmesinde ve reform planlarının şekillenmesinde daha önemli bir yere sahip.

İlgili haberler