Afrika'da çocuklara yardım ortaklığı

İngiltere'nin en büyük ilaç üreticisi GlaxoSmithKline, Afrika'daki çocuk ölümlerini engelleyecek yeni ilaçlar geliştirmek üzere yardım kuruluşu Save the Children'la bir ortaklık başlattı.

GlaxoSmithKline ve Save the Children, başlattıkları kampanya çerçevesinde, Afrika kıtası genelinde bir milyon çocuğun yaşamını kurtarabileceklerini belirtiyorlar.

Ancak büyük bir ilaç şirketinin yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapmasına eleştirel yaklaşanlar, bu anlaşmanın arka planında şirketin farklı bir gündemi olabileceğini düşünenler de var.

Save the Children, büyük bir ticarî ilaç şirketiyle yapılan anlaşmanın tartışma yaratmasını anlayışla karşıladıklarını, ancak bu birliktelikle pekçok çocuğun yaşamının kurtulacağını açıkladı.

Örneğin, gargara üretiminde kullanılan bir ilaç formülü, göbek bağı kesilen bebeklerde enfeksiyonları önlemek için kullanılabilecek bir jele dönüştürülecek.

Yeni ilaçların maliyetine satılacağı belirtiliyor.

Bir milyon çocuğa umut

GlaxoSmithKline, bu yeni ortaklığın, şirketler ve yardım kuruluşlarının birlikte çalışma standartlarını belirleyecek güzel bir örnek olduğunu belirtiyor.

Ortak proje kapsamında ilk pilot çalışmalar Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kenya'da yapılacak.

Bunun ardından Sahra Çölü’nün güneyindeki Afrika ülkeleri ve Latin Amerika'da da yeni projeler başlatılacak.

Save the Children Başkanı Justin Forsyth, "Bu önemli ortaklık, hem bizim hem GlaxoSmithKlein'ın, bir milyon çocuğu yaşatacak yeni yaratıcı girişimlerde bulunması anlamına geliyor. Eskiden böyle bir şirketle bizim gibi bir yardım kuruluşunun işbirliği yapması düşünülmezdi. Ancak GlaxoSmithKlein'ın yenilikçi, araştırmacı gücünü ve küresel çalışma ağını kullanarak çocuklar için büyük faydalar sağlayabiliriz" dedi.

Bu ortaklığı eleştirenler ise, GlaxoSmithKlein'ın reklam peşinde olduğunu ve yardım kuruluşunu kullanarak, gelişmekte olan piyasalara ulaşmaya çalıştığını savunuyorlar.

İlgili haberler