Reyhanlı saldırıları: 9 kişi gözaltında

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'da 45 kişinin öldüğü saldırılarla bağlantılı olarak 9 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile düzenlediği basın toplantısında "Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün konuyla ilgisinin tespit edildiğini ifade etmiştik. Şu ana kadar bu kişilerden 9’u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleri ve itiraflarıyla bu belirlenmiş oldu" dedi.

Gözaltına alınanların tümünün Türkiye vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Atalay, "Burada yapılmak istenen mültecilere karşı olumsuz düşünce geliştirme çabası" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler dün "Olayı gerçekleştiren örgüt, bağlantılı olduğu kişiler tespit edildi. Bunların Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat örgütleriyle irtibatlı oldukları tespit edildi" demişti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç patlamaların hemen ardından ‘olağan şüpheli’ olarak Suriye istihbaratını işaret etmişti.

Suriye reddetti

Suriye Hükümeti ise saldırının arkasında Suriye istihbaratının olduğu yolundaki suçlamaları reddetti.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zuhbi, düzenlediği basın toplantısında "Suriye böyle bir şey yapmadı ve asla yapmaz. Çünkü bizim değerlerimiz böyle bir şeye izin vermez" dedi.

Reyhanlı'da bulunan BBC Türkçe muhabiri Mahmut Hamsici, saldırıların ardından ilçede büyük bir öfkenin hakim olduğunu belirtirken, bazı gruplar ilçede Suriyeliler aleyhinde gösteri yaptı.

Suriye plakalı araçlar taşlandı. 100 kişilik bir grup Erdoğan'ı istifaya çağırdı.

Suriyeli mültecilerin kaldığı kentlerin çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Bu arada, Cumhuriyet Sulh Ceza Mahkemesi patlamalarla ilgili delil niteliğinde olabilecek yazılı, sesli ve görüntülü haberlere ilişkin yayın yasağı getirdi.

İlgili haberler