Reyhanlı: Suriye suçlamaları reddetti

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Suriye Hükümeti, dün Reyhanlı'da 45 kişinin öldüğü saldırının arkasında Suriye istihbaratının olduğu yolundaki suçlamaları reddetti.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zuhbi, düzenlediği basın toplantısında "Suriye böyle bir şey yapmadı ve asla yapmaz. Çünkü bizim değerlerimiz böyle bir şeye izin vermez" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler dün "Olayı gerçekleştiren örgüt, bağlantılı olduğu kişiler tespit edildi. Bunların Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat örgütleriyle irtibatlı oldukları tespit edildi" demişti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da "Örgüt de bellidir, kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Menfur hadisenin Suriyeli sığınmacılarla, Suriye muhalefeti ve Suriyeli sığınmacılarla ilgisinin olmadığı kesindir" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç patlamaların hemen ardından ‘olağan şüpheli’ olarak Suriye istihbaratını işaret etmişti.

Arınç, “Suriye El Muhaberatı olağan şüpheli noktasındaki düşüncemizdir. Suriye tarafından planlanıp icra edildiğini gösteriyor” demişti.

Reyhanlı'da bulunan BBC Türkçe muhabiri Mahmut Hamsici, saldırıların ardından ilçede büyük bir öfkenin hakim olduğunu belirtirken, bazı gruplar ilçede Suriyeliler aleyhinde gösteri yaptı.

Suriyeli mültecilerin kaldığı kentlerin çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Bu arada, Cumhuriyet Sulh Ceza Mahkemesi patlamalarla ilgili delil niteliğinde olabilecek yazılı, sesli ve görüntülü haberlere ilişkin yayın yasağı getirdi.

İlgili haberler