Çin'de üst düzey yolsuzluk soruşturması

Çin hükümeti, üst düzey bir siyasetçi hakkında yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma açıldığını açıkladı.

Devletin yayın organı Şinhua Haber Ajansı, Ulusal Geliştirme ve Reform Komisyonu (NDRC) Başkan Yardımcısı Liu Tienan'ın 'ciddi disiplin ihlalleriyle' suçlandığını duyurdu.

Liu hakkındaki ilk iddialar Aralık ayında önde gelen bir gazetecinin araştırmalarıyla ortaya atıldı.

Bu son dava, ülkenin yeni Devlet Başkanı Şi Cinping'in, yönetime gelmesinin hemen ardından başlattığı 'yolsuzlukla mücadele' kampanyasının önemli bire halkası olarak görülüyor.

Şinhua Haber Ajansı, davayla ilgili haberi, "Çin Komünist Partisi Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu, Ulusal Geliştirme ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Liu Tienan'ın ciddi disiplin ihlalleriyle ilgili olarak soruşturulduğunu açıkladı" ifadesiyle duyurdu.

59 yaşındaki Liu, 2008 yılından bu yana, Çin'in ekonomi planlama dairesi NDRC'de görev yapıyor. Liu ayrıca, Mart ayına kadar, Çin Enerji Kurumu'nun da başkanlığını yapıyordu.

Liu Tienan'a yöneltilen suçlamaların ayrıntılarıyla ilgili bir bilgi verilmedi.

İnternetin gücü

Liu hakkındaki ilk iddialar, ülkenin saygın dergilerinden Kaijing'in yazı işleri müdür yardımcısı Luo Çangping tarafından kamuoyunun gündemine getirildi.

Çin'in Twitter benzeri sosyal paylaşım sitesi Weibo'daki mesajlarında Luo, 'adı geçen devlet görevlisinin şaibeli malî anlaşmalara karıştığını, akademik sicilinde sahtekârlık yaptığını ve eski metresini ölümle tehdit ettiğini' yazdı.

Pekin'deki BBC muhabiri Martin Patience, basının yoğun sansür altında olduğu Çin'de, üst düzey bir devlet görevlisini hedef alan bu ağır iddiaların hiç alışılmadık olduğunu belirtiyor.

Liu Tienan'la ilgili soruşturmanın nasıl yürütüleceği ve ne kadar süreceği konusunda bir bilgi verilmedi.

Devlet kontrolündeki Global Times gazetesi, bir yorum yazısında, başlatılan soruşturmanın internetin gücünü açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Gazete, "Luo Çangping'in Liu Tienan karşısında kazandığı zaferin merkezinde internet var. Çin halkının görüşlerinin gücü artık internete odaklanıyor" ifadelerine yer verdi.

Devlet Başkanı Şi Cinping, iktidara geldiğinde yolsuzlukla mücadele edeceğini taahhüt etmiş, bunun Çin Komünist Partisi'nin gücünü zayıflatan bir sorun olduğunu belirtmişti.

İlgili haberler