Telegraph: "Suriyelileri öldürün: Türkiye'nin öc isteği"

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, "Suriyelileri öldürün: Türkiye'nin öç isteği" başlığı altında gazeteci Richard Spencer'ın Reyhanlı'dan Suriyelilere ve Erdoğan'a olan öfkenin arttığına dair izlenimlerini aktarıyor.

Spencer'ın izlenimleri şöyle:

"Reyhanlı'da kalabalık Hawam ailesinin içecek tezgahına doğru yürürken 'Suriyelilere ölüm' diye bağırıyordu. Halep'ten kaçıp Türkiye'ye sığınan aile daha çok Suriyelilere satış yapıyor. Ve Cumartesi günü yaşanan bombalı saldırıdan sonra hedef haline geldiler.

18 yaşındaki Ridar Hawam, '60 veya 100 kişi kadardılar.' diyor, ve ekliyor: ''Sizler Suriyelisiniz, bize saldırıyorsunuz' diye bağırıyorlardı. Tüm Suriyelileri, çocukları bile vurup öldürmeleri gerektiğini söylediler.'

Cumartesi öğleden sonra yaşanan çifte bombalı saldırıda ölen 46 kişinin arasında üç Suriyeli de vardı. Ama bu, Reyhanlı halkının mültecilere ve onları oraya getiren kişi olarak gördükleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olan öfkesini dindirmeye yetmedi.

(…)

37 yaşındaki Hakkan Calem ilk bomba patladığında eşiyle öğle yemeği yemekteydi. Eniştesi Mehmet Gezer şimdi 'Arabasına binip ne olduğuna bakmaya gitti. Sonra ikinci bomba patladı. Hemen öldü.' diyor.

Yılmaz Gelik de kopan bir elin yanından geçtiğini söylüyor. 'Gömleğimin arkası kan olmuştu.' diyor ve kül olmuş arabaların ve cesetlerin fotoğraflarını gösteriyor.

Salih Taş ise öldüğü sanılan kayıp kuzeni Mehmet'e ait yanmış bir motosikletin yanında durup 'Erdoğan istifa' sloganları atıyor. Kendisi, 'Mültecilere de Esad'a da kızgınız. Buraya istedikleri gibi gelip dolaşmalarına izin veren Erdoğan'a da kızgınız." diyor.

Erdoğan'ın başlattığı 'komşularla sıfır problem' politikası beklenmeyen sonuçlara yol açtı.

Suriyeli muhaliflerin başlarındaki kişilerin birçoğu kolaylaştırılan ticari ilişkiler sayesinde Türkiye'ye gelip demokrasi ve refahıyla tanıştı. Bu kişiler sonra burada kazandıkları parayla silah satın aldı.

(…)

Patlamalardan sonra gençler Reyhanlı'da sokak sokak dolaşıp Suriye plakalı arabaları hurdaya çevirdi. Mültecilerin kaldığı Alice Otel öğleden sonra boşalmıştı. Otelin Müdürü Mustafa Ocak, 'Dün gece gittiler' diyor.

Muhalefet Erdoğan'ın Suriye politikasıyla kaldırabileceğinden fazlasını üstlendiğine inanıyor.

Davutoğlu ise savaşı sonlanmamasını uluslararası toplumun harekete geçmemesine bağlıyor: 'Bu saldırı, uluslararası toplumun harekete geçmemesi durumunda bir kıvılcımın nasıl yangına dönüşebileceğini gösterdi. Suriyelilerin ve Türklerin bunun cezasını çekiyor olması kabul edilemez.'"

İlgili haberler