Obama hükümeti gazetecilerin telefon kayıtlarını gizlice ele geçirdi

Associated Press haber ajansı, gazetecilerinin telefon kayıtlarını gizlice ele geçiren Amerikan hükümetinin bu eylemini "geniş çaplı ve görülmemiş bir ihlal" olarak niteledi.

AP başkanı Gary Pruitt, Adalet Bakanlığı'nın AP'nin 20'den fazla telefon hattından yapılan bütün aramaların kaydını ele geçirdiği haberinin kendilerine Cuma günü verildiğini açıkladı.

Pruitt, "Böylesine geniş kapsamlı bir bilgi toplamanın hiçbir meşru açıklaması olamaz" dedi.

Adalet Bakanlığı telefon kayıtlarını neden aldığına dair bir açıklama yapmadı.

Fakat yetkililer daha önceki açıklamalarında, Columbia bölgesi savcılığının AP'nin geçen yıl yaptığı bir haberde geçen bir bilgiye yönelik kriminal soruşturma başlattığını ifade etmişti.

Mayıs 2012'de yayımlanan bu haberin, Yemen'de yapılan ve bir Amerikan uçağının havada patlatılmasına yönelik El Kaide komplosunu engelleyen bir CIA operasyonu ile ilgili olduğu bildiriliyor.

BBC Washington muhabiri David Willis, böyle bir saldırı planını yalanlayan yetkililer açısından bu haberin utanç kaynağı olduğunu ifade ediyor.

AP başkanı Pruitt, iki aylık telefon kayıtlarını ele geçiren yetkililerin, hiçbir hakkı olmadığı halde, AP'nin haber kaynakları ve haberlere nasıl ulaştığı konusunda bilgi sahibi olacağını belirtti.

Yetkililerin böyle bilgi toplama durumlarında haber kuruluşlarına bunun önceden resmen bildirilmesi ve bir uzlaşmaya varılması gerekiyor.

BBC muhabiri, Obama yönetimi sırasında, medyaya aktarılan bilgiler ışığında haber kaynaklarına karşı çok sayıda dava açıldığını belirtiyor.

Amerikan Sivil Haklar Derneği Obama yönetimini "basına gözdağı vermek"le suçluyor.