Birmanya'da mülteci teknesi battı

Birmanya'nın batısında Arakanlı Müslümanları taşıyan bir tekne alabora oldu.

Yaklaşık 200 yolcusu olduğu belirtilen tekne, önümüzdeki günlerinde bölgeyi etkisi altına alması beklenen Mahasen Siklonu öncesinde tahliye görevi yürütüyordu.

Teknenin Arakan eyaletinin Pauktav kenti açıklarında batması sonucu kaç kişinin kaybolduğu tam olarak bilinmiyor.

Kayıp sayısı bilinmiyor

Geçtiğimiz yıl Arakan bölgesinde Budistler ve Müslümanlar arasından yaşanan çatışmaların ardından on binlerce Arakanlı Müslüman burada geçici kamplarda yaşıyor.

Birleşmiş Milletler, bölgeyi etkisi altına alacak fırtına öncesinde geçici kampların sel felaketiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak bölgede yaşayanların acil tahliye edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Örgütün İnsanî Yardım Koordinasyon Dairesi'nden Barbara Manzi, BBC'ye yaptığı açıklamada, batan teknedekileri arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Manzi, "Teknenin yetkililerin izniyle limandan ayrıldığı ancak daha sonra kayalara çarptığı anlaşılıyor" dedi. BM yetkilisi, teknedekilerin sayısının tam olarak bilinmediğini, bu sayının 100 ila 200 arasında olduğunu ve ekiplerinin bazı yolcuları kurtardıklarını belirtti.

140 bin kişi etkilenecek

Siklonun perşembe günü komşu Bangladeş'e ulaşmasını bekleyen Birmanya yetkilileri, ülkenin batısını etkilemesi beklenen yoğun yağış ve sel öncesinde bu hafta bölgeyi tahliye etmeye başlamışlardı.

Yardım kuruluşları, Mahasen Siklonu'nun, çoğu Arakanlı Müslümanlar olmak üzere, yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kalan ve geçici barınaklarda yaşayan 140 bin kişiyi etkilemesinin beklendiğini açıkladı.

Arakan bölgesinin Budist ve Müslüman halkları arasındaki gerginliğin uzun bir geçmişi buluyor. Bölge nüfusunun büyük bölümünü oluşturan ve çoğu Arakanlı olan Müslümanlar devletsiz olarak biliniyor.

Buradaki Müslümanlar kendilerini Arakanlı olarak tanımlıyor. Arakanlar bugün adı Bangladeş olan Bengal'den göçmüş Müslümanlar.

İlgili haberler