BBC Suriye'de 'kimyasal saldırı iddialarına' ulaştı

BBC, Suriye'de geçen ay 'kimyasal saldırı' düzenlendiği yolundaki haberleri destekler nitelikte bilgilere ulaştı.

Görgü tanıkları, kuzeydeki Sarakip kentini ziyaret eden BBC muhabirine, hükümet güçlerinin helikopterlerle en az iki kez zehirli gaz içeren cihazlar attıklarını aktardılar.

Suriye hükümeti, kimyasal saldırıda bulunduğu iddialarını reddediyor.

ABD, ''kimyasal silah kullanılması''nın bir 'kırmızı çizgi' olduğunu ve olası bir askeri müdahale için gerekçe oluşturacağını bildirmişti.

Ancak ABD Başkanı Barack Obama, mevcut istihbaratın kimyasal silah kullanımına dair kesin kanıtlar sunmadığını belirtiyor.

Bugün ABD'de Obama ile görüşecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, kimyasal silah kullanıldığına dair ellerindeki delilleri ileteceklerini ifade etmişti.

Nisan ayında Halep'in güneybatısındaki Sarakip, hükümet güçlerinin top ateşine hedef olmuştu.

Kentteki doktorlar BBC muhabiri Ian Pannell'a, nefes alma güçlüğü çeken sekiz hastayı tedavi ettiklerini, hastalardan bazılarının kustuğunu, bazılarının ise gözbebeklerinin küçülmüş olduğunu anlattılar. Aralarından Meryem Katib adındaki kadının daha sonra öldüğü bildiriliyor.

Zehirli gaz belirtileri

BBC'ye ulaştırılan videolar da kimyasal saldırı iddialarını doğrular gibi görünüyor, ancak bu görüntüleri bağımsız kaynaklarca teyit etmek mümkün değil.

Aynı saldırıda annesinin yardımına koşarken yararlanan Meryem Katib'in oğlu Muhammed de havada "korkunç, boğucu bir koku" olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Nefes alınamıyordu. İnsan kendini ölmüş gibi hissediyordu. Hiçbirşey görmek mümkün değildi. Üç-dört gün birşey göremedim"

Meryem Katib'i tedavi eden doktor da 'organofosfat zehirlenmesi'ne benzer belirtiler görüldüğünü ve örneklerin tahlile gönderildiğini söyledi.

İçinde gaz olduğu söylenen cihazlardan biri Sarakip'in dış semtlerine düşmüş.

Görgü tanıkları bu cihazın içinde beton kaplama bulunan bir kutuya benzediğini anlattılar.

Bir başka videoda, isyancılardan biri cihazların içinde gizlendiği söylenen metal bir kutuyu tutarken görülüyor. Tanıklar, her konteynerde bunlardan iki tane olduğunu söylüyor.

Bir videoda da yerde metal kutunun parçaları beyaz bir toz içinde görülüyor.

BBC muhabirine, bu bölgeden ve saldırı kurbanlarından alınan örneklerin tahlil için İngiltere, Fransa, Türkiye ve ABD'ye gönderildiği söylendi.

'Deliller güçlü ama eksik'

İngiltere'nin askeri Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Silahlar Birliği'nin komutanı Hamish de Bretton-Gordon, Sarakip'teki tanıkların ifadesi ve delillerin "güçlü, ancak eksik" olduğunu söyledi.

Bretton-Gordon, Sarakip'te ve son zamanlarda Suriye'nin diğer üç kesiminde görülen benzeri olaylarda, insanların sarin ya da organofosfat gibi sinir gazı saldırılarına benzer belirtiler gösterdiğini kaydetti.

Son zamanlarda hem ABD, hem de İngiltere, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair delillerin giderek artmakta olduğunu ifade etmişlerdi.

Muhalifler de 'kimyasal silah'la suçlanıyor

Sadece hükümet güçleri değil, isyancılar da kimyasal silah kullanmakla suçlanıyor.

Her iki taraf da suçlamaları reddediyor.

Mart ayında hem isyancılar, hem de hükümet kuzeydeki Han el-Assal kentinde en az 27 kişinin öldüğü saldırıda birbirlerini kimyasal silah kullanmakla suçlamışlar ve soruşturma yapılmasını istemişlerdi.

İddiaları soruşturmak için İsveçli bir bilim adamı başkanlığında bir Birleşmiş Milletler heyeti oluşturuldu.

Ancak Suriye hükümeti geniş soruşturma yetkileri isteyen heyetin araştırmalarına izin vermedi.

Birleşmiş Milletler, iki yıllık çatışmada şimdiye kadar en az 80 bin kişinin öldüğünü duyuruyor.

İlgili haberler