Irak'taki bombalı saldırılarda en az 26 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ve güneydeki Basra kentinde meydana gelen bir dizi bombalı saldırıda en az 26 kişi yaşamını yitirdi.

Polis yetkilileri, Başkent Bağdat'ta sekiz bombalı aracın, yoğun Şiî nüfusun yaşadığı bölgelerde otobüs durakları ve pazar yerleri yakınında patladığını açıkladı.

Bağdat'taki patlamalarda toplam 24 kişinin öldüğü belirlendi.

Başkentteki patlamalar öncesinde ise Basra'da bomba yüklü iki aracın bir otobüs durağını ve lokantayı hedef aldığı belirtildi.

Bu saldırılarda en az 10 kişi yaşamını yitirdi.

Yetkililer Bağdat ve Basra'daki patlamalarda en az 115 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ağırlıklı olarak Şiî Müslümanlar'ın yaşadığı ve yakın zaman kadar ciddi güvenlik sorunları yaşanmayan Basra kentinde son dönemde saldırılarda ve şiddet olaylarında bir artış gözleniyor.

Mart ayında Basra'da meydana gelen bir intihar saldırısında en az 10 kişi ölmüş çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Cumartesi günü düzenlenen silahlı saldırıda da bir Sünnî din adamı öldürülmüştü.

Saldırılar artıyor

Irak'ta son dönemde Şiî ve Sünnîler arasında yaşanan mezhep ayrılıklarına dayanan gerginlik ve şiddet olaylarında önemli bir artış gözleniyor.

Pazar günü Irak'ın kuzey batısında Sunnî militanlar tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırılarda en az 10 polis memuru yaşamını yitirdi.

Irak'ta son günlerde meydana gelen çatışmalar, şiddet olaylarının en fazla olduğu 2006-2007 dönemindeki kadar can almasa da, ABD'nin 2011'de askerlerini çekmesinden bu yana en geniş alana yayılmış durumda.

İlgili haberler