Oklahoma'da hortum kurbanlarına ulaşma çabası

Amerika Birleşik Devletleri'nin Oklahoma City kentinde yaşanan hortum felaketinin ardından, kurtarma ekipleri enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Hortumdan en çok etkilenen Moore bölgesinde kurtarma ekiplerinin gece boyunca ev, okul ve hastane yıkıntılarında çalıştığı bildiriliyor.

Kentte hava koşullarının sürekli değiştiği ve her 20-30 saniyede bir şimşek çakmaya devam ettiği ifade edildi.

Hortumda en az 24 kişi öldü. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Oklahoma Adli Tıp Kurumu sözcüsü Amy Elliott, Pazartesi gecesi yaptığı açıklamada en az 51 kişinin öldüğünü, 40 cesedin de kendilerine ulaştırılmak üzere yola çıktığını söylemişti.

Ancak Elliott Salı günü "İyi haberler aldık. Sayı şu anda 24." dedi. Yetkililer ilk karmaşa sırasında bazı kurbanların birden fazla kez sayıldığını söylüyor.

Hızı saatte 320 kilometreye çıkan hortum, 55 bin nüfuslu Moore banliyösünde büyük yıkıma yol açtı.

Bölgede bazı mahalleler, okullar tamamen yerle bir oldu. Yüzlerce araç hasar gördü.

Görüntüler için tıklayın

70'i çocuk 120 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Başkan Barack Obama da Oklahoma'yı felaket bölgesi ilan etti.

Genişliği üç kilometreden fazla olan hortumun yerel saatle 14:56'da kenti vurduğu ve 45 dakika süreyle etkisini sürdürdüğü belirtiliyor.

İki ilkokul yerle bir oldu

Hortumun güzergahı üzerinde bulunan Plaza Towers İlkokulu yerle bir oldu.

Oklahoma Vali Yardımcısı Todd Lamb BBC'ye yaptığı açıklamada, enkaz altından bazı cesetlerin çıkarıldığını, fakat hala 20'den fazla çocuğa ulaşılamadığını söyledi.

Aynı bölgedeki Briarwood İlkokulu'nda da öğretmenlerin öğrencileri okuldan uzaklaştırarak güvenli bir bölgeye taşımaya çalıştığı görüldü.

BBC'nin Oklahoma City'deki muhabiri Vara Szajkowski, bölgedeki yolların kapalı olduğunu, ilkokul yakınlarındaki elektrik hatlarının kesildiğini, her yerde hasara uğramış ve terk edilmiş araçlar görüldüğünü ifade ediyor.

Kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ederken, okul kordon altında tutuluyor.

Kurtarma çalışmalarına katılan gönüllü ekiplerin geniş bir alanı taramak zorunda oldukları ve hala ulaşılamayan çok sayıda kişi bulunduğu belirtiliyor.

Fırtına sonucu düşen ağaçların yolları kapatması nedeniyle bazı mahallelere girilemiyor.

İkinci şiddetli hortum

Aynı bölgede Mayıs 1999'da yine hortum meydana gelmişti.

Bu hortum sırasında rüzgarın hızı saatte 486 kilometre olarak ölçülmüştü.

Bu, yeryüzünde şimdiye kadar görülen en şiddetli rüzgar olarak kayıtlara geçti. Felakette 44 kişi ölmüş, binlerce ev yıkılmıştı.

Bölgede sık sık hortumlar görülüyor.

BBC muhabiri Alastair Leithead, hortumun bu kez doğrudan yerleşim alanlarını vurması nedeniyle yıkımın arttığını belirtiyor.

Muhabirimiz birçok evin doğrudan sert zemine inşa edilmesi ve bodrum katı bulunmaması nedeniyle hortum sırasında sığınma olanağı olmadığını ifade ediyor.

Kurtarma çalışmaları için ordudan yardım istendi.

Oklahoma eyaletinde Pazar günü de hortumlarda iki kişi hayatını kaybetmişti.

İlgili haberler