Cameron: Londra'daki saldırı İslam'a ihanettir

İngiltere'nin başkenti Londra'da dün bir askerin öldürüldüğü saldırıya ilişkin olarak Başbakan David Cameron "teröre ve terörizme ödün verilmeyeceğini" açıkladı.

Bu sabah kriz komitesini toplayan Cameron, saldırının tek sorumlusunun onu gerçekleştiren 'iğrenç bireyler' olduğunu söyledi.

İngiltere'nin, radikalizmin zehirli diline karşı koyarak bu tür insanları alt edeceğini ifade eden Cameron, bu saldırının sadece İngiltere'ye yönelik bir saldırı olmadığını, İslam'a ve ülkeye büyük katkısı olan Müslüman topluluklara da ihanet olduğunu belirtti.

Fransa'ya yaptığı geziyi yarıda keserek dün Londra'ya dönen Cameron, alınacak önlemleri değerlendirmek üzere kabine üyeleri, polis ve istihbarat yetkililerinden oluşan kriz komitesini topladı.

Saldırı sonrasında olay yerine gelen polisin ateş ederek etkisiz hale getirdiği zanlılardan birinin durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

BBC kaynakları, saldırganlardan birinin 28 yaşındaki, sonradan Müslüman olan Michael Adebolajo olduğunu açıkladı.

Polis Londra'nın Greenwich semtinde ve Lincolnshire'da saldırganların kaldığı iki eve baskın düzenledi.

Öldürülen kişi asker

Başkentin güneyindeki Woolwich semtinde dün sokak ortasında satırlı bıçaklı saldırıyla öldürülen kişinin asker olduğu da bugün resmen açıklandı.

Ancak askerin ailesi, adının açıklanmasını şimdilik istemedi.

Bu arada bu sabah Londra'nın güneyinde bir eve baskın düzenleyen polisin, dört kişiyi sorgulamak üzere götürdüğü belirtiliyor.

Resmen açıklanmamakla birlikte kaynaklar, zanlıların Nijerya kökenli İngiliz vatandaşı olduklarını, ancak Nijerya'daki Boko Haram gibi cihatçı gruplarla ilişkili olduklarının düşünülmediğini belirtiyor.

'Asla güvende olmayacaksınız'

Görgü tanıkları iki saldırganın olay sırasında "Allahu Ekber" diye bağırdıklarını ve sonra da İngiliz askerlerin Irak ve Afganistan'da yaptıkları hakkında nutuk attıklarını söylüyor.

Zanlıların bir kışlanın yakınlarında buldukları kurbana önce bir araçla çarpıp, sonra da bıçak ve satırla saldırdığı ve cesedi yolun ortasına sürüklediği düşünülüyor.

Saldırganların elinde bir de tabanca olduğu belirtiliyor.

Zanlılardan biri daha sonra elindeki kanlı bıçağı bırakmadan çevredekilere hitap ederek "Kadınlar bu olaya tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda da kadınlar bunlara tanık oluyor. İngiliz askerleri her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Bizi rahat bırakıncaya kadar sizinle savaşacağız. Asla güvende olmayacaksınız." dedi.

Çevredekiler tarafından cep telefonuyla kaydedilen görüntüler, dün gece ITV kanalında yayınlandı.

Görgü tanığı bir kadın da saldırganın "Onu öldürdüm çünkü o da Müslümanları öldürüyordu. Irak'ta ve Afganistan'da Müslümanların öldürülmesinden bıktım." dediğini ifade etti.

Cinayetin ardından kaçmaya teşebbüs etmeyen saldırganlar, çevredeki insanların fotoğraflarını çekmesine izin verdi.

Yaklaşık 20 dakika sonra olay yerine gelen polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen saldırganlar geceyi hastanede gözetim altında geçirdi. Birinin durumunun ciddi olduğu açıklandı.

Camilere saldırı

Bu arada iki ayrı kişi olay sonrasında camilere saldırıda bulundukları için tutuklandı. Saldırganlardan birinin dün gece Essex'te bir camiye bıçakla girip kundaklamaya teşebbüs ettiği belirtildi.

İngiltere Müslümanlar Konseyi, saldırıyı "barbarca bir eylem" diye niteledi ve İslam'da yeri olmadığını ifade etti.

Olayın duyulması üzerine, İslam karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı İngiliz Savunma Birliği (EDL) taraftarı 250 kişi, yüzlerinde siyah maskelerle Woolwich'te gösteri yaptı ve polisle çatıştı.

İngiltere Müslümanlar Konseyi'nden Faruk Murad, EDL'nin gösterisinden endişe duyduklarını ifade etti.

Her tür şiddete karşı olduklarını belirten Murad, "Bu tür saldırılar olduğunda radikal sağın da hortlaması tehlikesi sözkonusu" dedi.

İlgili haberler