Alkol satışı sınırlamasına esnaf ve Diageo tepkisi

Alkollü içecekler

“Mecburen dükkanı kapatacağız saat 22.00’den sonra. Satmasak da, 'İçki satıyorsunuz' diyebilirler.”

Bu sözler Taksim’deki bir tekel bayisi sahibinin.

Dükkanının ve kendi adının yazılmaması şartıyla konuşan esnaf, yeni düzenlemeye tepkisini “İki sene içinde toptan yasaklarlar,” diyerek dile getiriyor.

Üsküdar’daki bir tekel bayisi sahibi ise, “Biz zaten satışı saat 22.00’den sonra yapıyoruz. O saate kadar bütün büyük marketler açık. Herkes oradan alıyor. Kimse de o saatten sonra kola almak için tekel bayisine gelmez,” diyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dün kabul edilen teklifle, gece 22.00’den sabah 06.00’ya kadar içki satışı yasaklandı.

Kağıthane’deki bir tekel bayisi ise bu kararı, “Bizi bitirmeye çalışıyorlar,” diyerek yorumluyor. Yasağın bireysel olarak kendisine bir şey ifade etmediğini belirterek, “Benim için işim önemli,” diyerek dile getiriyor.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan dün parlamentodaki tartışmalar sırasında, “İsveç'te hafta içinde 19.00'dan sonra, Cumartesi günleri 15.00'den sonra, Pazar günleri 24 saat yasak. İskandinav ülkelerinin tamamında saat yasağı var" demiş ve İskandinav ülkelerinin hemen hepsinde perakende alkol satışında saat sınırlaması olmasını örnek olarak göstermişti.

Bu göndermeyle ilgili görüşünü sorduğumuz esnaf ise şu karşı sorularla cevap veriyor telefonda: “Türkiye’nin hangi durumu o devletlere uyuyor? Emekli maaşı, asgari ücret, çalışanların gelirleri... Hangisi o devletlere benziyor?”

'Kafası kıyak nesil istemiyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün resmi twitter hesabından yeni kanunu şu ifadelerle savundu: “Biz alkolü yasaklamıyoruz. Anayasa’nın 58. maddesinin gereğini yapıyoruz. Bu tür düzenlemeler dünyanın her yerinde var. Bir ülke gençliğini kötü alışkanlıklardan korumalı.”

Erdoğan’ın sosyal medyaya damgasını vuran cümlesi ise partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında söylediği, “Biz gece gündüz kafa kıyak dolaşan bir nesil istemiyoruz,” cümlesi oldu.

Kanun teklifinin dün akşam saatlerinde yasalaşmasının ardından sosyal medyanın başlıca gündem maddesi de bu düzenleme oldu. Kanunu eleştirenler, bu düzenlemenin “yaşam tarzına müdahale” olduğunu düşünüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanuna göre ayrıca, alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak.

Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak.

Diageo hükümetle temasta

Dünyanın en büyük alkollü içki şirketi Diageo, alkol satışına getirilen sınırlamayla ilgili olarak, Türk hükümetiyle temasa geçtiklerini duyurdu.

Londra merkezli şirketten yapılan açıklamada, "adil, dengeli ve sorumlu" bir düzenleme çağrısı yapılarak, "yabancı yatırımı teşvik eden bir ülke" olduğuna inandıkları için Türk şirketi Mey İçki'yi satın aldıkları belirtildi.

Açıklamada ayrıca, yasa çıkarılırken sektöre danışılmaması üstü kapalı olarak eleştirildi.

Diageo, Türkiye'deki geleneksel alkollü içecek olan rakının ve votkanın en büyük üreticilerinden biri olan Mey İçki'yi 2011 yılında yaklaşık 2,1 milyar dolara satın almıştı.

İlgili haberler