Londra cinayeti sonrası İngiltere’de Müslümanlar’a saldırılar

İngiltere’nin başkenti Londra’da geçen Çarşamba bir askerin bıçaklı, satırlı saldırı sonucunda sokak ortasında öldürülmesinin ardından ülke çapında Müslümanlar’a yönelik saldırıların arttığı ortaya çıktı.

Faith Matters adlı vakıf Çarşamba gününden bu yana 162 ayrı saldırı iddiasıyla ilgili telefon aldıklarını duyurdu.

Vakfın müdürü Fiyaz Mughal, Müslümanlar’a yönelik saldırılarda Camilere saldırılması, duvarlara İslam karşıtı grafitiler yapılması, başörtülü kadınların başörtülerinin çıkarılmaya çalışılması, insanlara sözle tacizde bulunulması gibi eylemler gerçekleştirildiğini söyledi.

BBC Radio Five’a konuşan Mughal, en fazla endişe veren şeyin bu olayların yayılması olduğunu söyledi.

Çarşambadan bu yana sosyal medyada Müslümanlar’a saldırganca ifadeler kullanan birçok kişi hakkında yasal işlem başlatıldığı da belirtiliyor.

'Zanlıya ajanlık teklif edildi' iddiası

Bu arada saldırının zanlılarından Michael Adebolajo’nun arkadaşı Abu Nusaybah BBC Newsnight programına verdiği röportajda İngiliz İstihbarat Servisi MI5’ın Adebolajo’ya kendileriyle çalışmasını teklif ettiğini iddia etti.

Nusaybah Adebolajo’nun bu teklifi reddettiğini söyledi.

Öte yandan aşırı sağcı görüşleriyle tanınan EDL (İngiliz Savunma Birliği) Newscastle kentinde 1500 kişilik bir gösteri düzenledi.

25 yaşındaki asker Lee Rigby, Çarşamba günü 14:20 sularında Londra'nın güneyindeki Woolwich semtindeki kışla yakınlarında bıçaklı ve satırlı saldırıya uğrayarak öldürülmüştü.

Nijerya kökenli İngiliz vatandaşı zanlılar Michael Adebolajo ve Michael Adebowale, saldırıya 'İngiliz askerlerin her yerde Müslümanları öldürmesi'ni gerekçe göstermişti.

Saldırıdan sonra olay yerinde bekleyen iki saldırgan, polisin açtığı ateş sonucu yaralanmış ve hastanede gözetim altına alınmıştı.

İlgili haberler