Beyrut'un güneyine roket saldırısı

Beyrut'a roket saldırısı düzenlendi

Lübnan başkenti Beyrut'un Hizbullah kontrolündeki güney bölgesine yönelik roket saldırısında en az 3 kişi yaralandı.

Görgü tanıkları ve yetkililer, arka arkaya 2 roketin bölgeye isabet ettiğini aktardı.

Güvenlik yetkilileri, Sovyet yapımı Grad roketlerinin bir araba galerisiyle bir konutu vurduğunu belirtti.

Roket saldırısının, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Suriye'deki iç savaşta rejim saflarında yer almaya devam edeceklerini vurgulamasının hemen arkasından gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Roketler 'güneydoğudan'

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Çarbel, roketlerin "güneydoğu" yönünden ateşlendiğini açıkladı. Bu açıklama, Suriye'deki isyancıları işaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman kınama açıklamasında saldırganlardan "teröristler ve vandallar" diye söz etti.

AP ise olayla ilgili haberinde, Suriye'deki isyancıların komutanlarından Abdülcabbar el Akidi'nin şu sözlerini hatırlattı: "Önceden 'Geliyoruz Beşar' diyorduk. Şimdi 'Geliyoruz Beşar ve geliyoruz Hasan Nasrallah' diyoruz."

Lübnan'daki Şii Müslümanların hareketi olarak bilinen Hizbullah'ın militanları, Suriye'deki iç savaşta rejimi destekliyor.

Kuseyr bölgesinde yoğunlaşan çatışmalarda çok sayıda Hizbullah militanının da öldüğü kaydedildi.

Suriye'deki Sünni Müslümanların desteklediği 14 Mart Hareketi'nin lideri ve eski Başbakan Saad el Hariri ise Hizbullah'ın Suriye'deki iç savaşa karşımasını "siyasi ve askeri intihar" diye tanımladı.

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus'ta Sünni ve Şii milisler arasında geçen hafta çıkan çatışmalarda en az 25 kişi hayatını kaybetti.

Beyrut'taki BBC muhabiri Jim Muir, Lübnan'daki en etkili siyasi ve askeri güçlerden biri olan Hizbullah'ın Suriye rejimine destek vermesine rağmen, Lübnan içinde mezhepsel ve dinsel çatışmalar çıkmasından kaçındığına dikkat çekiyor.

İlgili haberler