Cenevre konferansı: Suriye hükümetinden resmi kabul

Velid Muallim: Suriye Dışişleri Bakanı

Suriye hükümeti, Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası konferansa katılacağını resmen duyurdu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı açıklamada, "Suriye'deki krize siyasi çözüm için iyi bir fırsat" olarak gördükleri konferansa katılmayı "ilkesel olarak" kabul ettiklerini söyledi.

Konferansın düzenlenmesini, Suriye'nin müttefiği Rusya ile Suriye'de silahlı isyana dönüşen muhalefet hareketlerini destekleyen ABD kararlaştırmıştı.

Suriyeli muhalifler, konferansta yer alıp almamayı tartışmayı sürdürüyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu sözcüsü Luay Safi, BBC'ye yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ve çevresindekilerin iktidarı devretmesi için plan oluşturulmasını şart koşmuştu.

Muhalefet liderlerinin İstanbul'da düzenlenen toplantılarda konuyu değerlendirdiği belirtiliyor.

Lavrov ve Kerry buluşacak

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin konferansla ilgili hazırlıkları Pazartesi günü Paris'te yapacakları görüşmede ele alması bekleniyor.

İkiliye ev sahipliği yapacak olan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise İran'ın silahlı güçlerinin Suriye rejimine destek verdiği iddiasını hatırlatarak, Tahran'ın konferansta temsil edilmesinin siyasi çözümü zorlaştıracağını iddia etti.

Konferansın gündeminin, geçen yıl Haziran ayında BM şemsiyesi altında yapılan Suriye Eylem Grubu toplantısının sonuç bildirgesine uyumlu olacağı açıklanmıştı.

Bildirgede, kalıcı ateşkes ve mevcut hükümet üyeleri ile muhalefet temsilcilerinin içinde yer alacağı bir geçiş hükümeti kurulması çağrısı yapılıyordu.

Ancak bu çağrı, 2 yılı aşkın süredir devam eden ve 80 binden fazla kişinin ölümüne yol açan çatışmaların önünü kesemedi.

İlgili haberler