AB'de sentetik uyuşturucular artıyor

Avrupa Birliği Uyuşturucu Maddeler ve Madde Bağımlılığı Gözleme Merkezi, Avrupa'da sentetik uyuşturucularda bir artış olduğunu açıkladı.

Merkez'in raporunda, 2011 yılında kaydedilen 49 yeni uyuşturucuya karşı geçen yıl 73 yeni maddenin belirlendiği, bu 'yasal uyuşturucu' maddelerin büyük bir bölümünün Asya'dan gönderildiği ifade edildi.

Avrupa'daki uyuşturucu problemini 'değişken' diye niteleyen raporda ayrıca, Avrupa'nın uyuşturucu probleminin neden olduğu sorunlarla mücadele etmenin hem yasal zeminde, hem de uygulamada sıkıntı yaratan bir konu olduğu vurgulandı.

85 milyon kişi uyuşturucu kullanmış

Avrupa Komisyonu'nun İçişleri Yetkilisi Cecilia Malmstroem, Avrupalı yetişkinlerin dörtte birinin, yaklaşık 85 milyon kişinin yasadışı bir uyuşturucu madde kullanmış olmasının büyük endişe yarattığını ifade etti.

Uyuşturucu madde pazarının büyük ve karmaşık yapısının ve sürekli ortaya çıkan yeni maddelerin yarattığı sorunlara değinen Cecilia Malmstroem, "Geçen yıl yetmişten fazla yeni uyuşturucu madde belirlenmiş olması, uyuşturucuyla mücadele yasalarının, sürekli değişen pazara uyum sağlayacak şekilde güncellenmesi gerektiğini ortaya koyuyor" dedi.

Avrupa Birliği'nin erken uyarı sistemi tarafından belirlenen 73 yeni uyuşturucu maddeden 30'u, esrar maddesinin etkilerini gösteren sentetik uyuşturuculardı.

Raporda, oldukça etkili olan bu uyuşturucuların hemen her Avrupa ülkesinde görüldüğü belirtildi.

Çin ve Hindistan'dan geliyor

Avrupa Birliği Uyuşturucu Maddeler ve Madde Bağımlılığı Gözleme Merkezi'nin Avrupa polis teşkilatı Europol'la ortaklaşa yaptığı bir araştırmada ise, sentetik uyuşturucuların, Avrupa ülkelerindeki gizli laboratuvarlar yerine artık Çin ve Hindistan'dan toplu halde getirilerek 'yasal uyuşturucular' olarak paketlendiği belirlendi.

Raporda, bazı ülkelerde, bilinen uyuşturucu maddelerin kullanımında düşüş olduğunun da altı çizildi.

Son veriler, bazı ülkelerde yeni eroin bağımlılarının sayısında düşüş olduğu, esrar ve kokain gibi uyuşturucuların kullanım miktarında da azalma belirlendiği vurgulandı.

Uyuşturucu tedavi merkezlerinin sayısındaki artışın olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden raporda, özellikle kamu harcamalarındaki kesintiler dikkate alındığında, hükümetlerin, uyuşturucu tedavisi ve bağımlılara sağlanan destek konusunda uzun vadeli planlar hazırlaması gerektiği saptaması yapıldı.

İlgili haberler