FIFA kongresi: Irkçılıkla mücadelede 'sıfır tolerans'a gidiliyor

FIFA yetkilisi Jeffrey Webb

FIFA'nın Irkçılıkla Mücadele Çalışma Grubu Başkanı, futbol dünyası için bir "uyandırma çağrısı" yayımladı.

Jeffrey Webb, ayrımcılık suçlarından suçlu bulunursa, Dünya Kupası'na ev sahibi olan ülkenin bile turnuvadan atılma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. FIFA Başkan Yardımcısı ve Karayipler, Kuzey ve Orta Amerika'dan sorumlu futbol konfederasyon başkanı olan Webb, yıllık kongrenin başlangıcı öncesinde BBC'ye yaptığı açıklamada, yeni yasaların 209 üyenin tümü için geçerli olmasını istediğini söyledi.

Webb, şöyle konuştu: "FIFA 2001 yılında ırkçılığa karşı disiplin kodları kabul etti. Tabi ki bu kodların sadece benimsenmesi küresel açıdan caydırıcı değil; şimdi kongre desteği ile, bunu dünya çapında 209 üye için zorunlu hale getiriyoruz."

"İhlaller sürdüğü sürece, başka bir düzeyde cezalar olması gerektiğine inanıyoruz. Puanda kesintiler olmalıdır, küme düşme olasılığı olmalı".

Rusya örneği

2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Rusya'nın turnuvadan atılıp atılamayacaği sorusuna Webb şu yanıtı verdi: "Hiç kimse yasadan muaf olmayacaktır. Bir sorunumuz var, çözüm bulmak gerekir ve ihlal halinde bir yaptırım olacağına herkesin dikkatini çekmek gerekir."

FIFA'nın Mauritius Cumhuriyeti'nde yapılan yıllık kongresinin gündeminde, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele önerileri yer alıyor.

Webb'e göre, "sahada ırkçılık içler acısı bir durum" ve bu kongrede "sıfır tolerans politikasının kabul edilmesi gerekiyor." FIFA yetkilisi, "Tüm dünyada 209 üye için sıfır toleransa gidiyoruz; 209 üyenin tümünde uygulama sıfır tolerans yönünde olmalı" diyor.

Ayrımcılık ve ırkçı muamelede bulunan oyuncuları ve olayları bildirmek ve kanıt toplamak için özel görevliler bulundurulması da öneriliyor.

İlgili haberler