Blockupy iki günlük protesto eylemlerine başladı

Kapitalizm karşıtı 'Blockupy' adlı harekete bağlı göstericiler, Avrupa Merkez Bankası'nın Frankfurt'taki binasını kuşattılar.

Göstericiler, Avrupa'da hükümetlerin uyguladığı kemer sıkma politikalarında Avrupa Merkez Bankası'nın üstlendiği role öfkeli olduklarını ifade ediyorlar.

Frankfurt'ta düzenlenen eylem için güvenlik önlemleri alan polis, kol kola girmiş yaklaşık bin eylemcinin sokakları trafiğe kapattığını ve binayı kuşattıklarını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, düzenlenen protesto eylemine rağmen, çalışmaları sürdürebilmek için gereken önlemlerin alındığını açıkladılar.

Polis yetkilileri, bazı çalışanların binaya girmesine yardımcı olduklarını belirtti.

Yoksulluk politikası

Blockupy, Almanya'nın ve Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu IMF'den oluşan troykanın 'yoksulluk politikası' diye niteledikleri kemer sıkma uygulamalarına karşı iki günlük eylem çağrısında bulunmuştu.

Avrupa Merkez Bankası'nın önündeki eylemin ardından göstericiler, Deutsche Bank'ın Genel Merkezi'ne ardından da kentin alışveriş meydanına yöneldi.

Eylemler sırasında kurulan barikatları aşmaya çalışan göstericilere polis biber gazıyla müdahale etti.

Polis eyleme katılanların sayısını bin beş yüz civarında olduğunu belirtirken, protestocular bu sayının üç bin olduğunu söylüyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın 15'inci kuruluş yıldönümü olan cumartesi günü daha kapsamlı bir eylem düzenleneceği ve yaklaşık 20 bin kişinin katılımının beklendiği açıklandı.

Rekor işsizlik

Avrupa Birliği tek para birimini kullanan Euro Bölgesi ülkelerindeki işsizlik oranı rekor seviyeye ulaştığı açıklandı.

Elde edilen son veriler Nisan ayına kadar olan bir yıllık dönem içinde, Euro Bölgesi'nde 1,6 milyon kişi işini kaybettiğini gösteriyor.

Euro Bölgesi'ndeki işsizlik oranı peş peşe 24 aydır artarken, Avrupa Birliği'nin tüm 27 üyesi arasındaki işsizlik oranı bir önceki döneme göre değişmedi ve yüzde 11 seviyesinde kaldı.

17 Euro Bölgesi ülkesinde toplam işsiz sayısı 19 milyon 380 bine çıktı.

İlgili haberler