Taksim'de polis gaz bombasıyla müdahale etti

İstanbul'da Taksim Gezi Parkı'ndan ağaçların sökülmemesi için başlayan ve polisin sert müdahalelerinin ardından hükümete karşı tepki fırtınasına dönüşen eylemler tırmanıyor.

Eylemler, İstanbul'un ilçelerine ve diğer kentlere yayılırken polis bu sabah Taksim ve Tarlabaşı'ndaki gruplara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.

Gün boyunca on binlerce kişi Taksim'e çıkan yollardaki polis barikatlarını zorladıktan sonra protestolar büyüdü.

İstanbul'da Taksim, Şişli ve Beşiktaş bölgesinden sonra en kitlesel eylemler Kadıköy'ün Altıyol semtinde ve Bağdat Caddesi'nde gerçekleşti.

Kalabalık bir grup ise D-100 karayolunu kapatarak, Boğaz Köprüsü'nü yürüyerek geçti. Polis gruba Beşiktaş'a yaklaştıkları sırada müdahale etti.

Kartal, Bakırköy, Halkalı ilçelerinde de "Hükümet istifa!" gösterileri düzenledi.

Gazeteci Rengin Arslan'ın dile getirdiğine göre; Taksim civarındaki Sıraselviler Caddesi, İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi, Tarlabaşı'nda ve Şişli-Taksim arasındaki bölgelerde polis göstericileri tazyikli su ve biber gazıyla durdurmak için yoğun çaba gösterdi.

Bu bölgelerde polis gruplara tazyikli su ve biber gazı sıktı.

En çok atılan sloganlar "Hükümet istifa!", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!".

Rengin Arslan, 'kendiliğinden' hareket eden göstericilerin çok kararlı olduğunun altını çiziyor.

Sosyal medyada polisin nerelerde yoğunlaştığı, nöbetçi eczaneler, gönüllü sağlık görevlileri, hukuki yardım bulma yolları gibi konularda on binlerce mesaj paylaşılıyor.

Taksim, Şişli ve Gümüşsuyu hastaneleri yoğun

Sıraselviler Caddesi'nde bulunan BBC Dünya Servisi'nden Zeynep Erdim'in belirttiğine göre, biber gazından ve tazyikli sudan etkilenenlerin yerini arkadakiler aldı. Fenalaşanlar ise hastanelere taşındı.

Sadece Taksim İlkyardım Hastanesi'ne giden veya götürülen yaralıların sayısının 300'ü aştığı belirtiliyor. Bazılarının durumu ağır olan yaralıların sevk edildiği diğer hastaneler Şişli Etfah ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi. Biber gazından etkilenen göstericilerden bazıları da, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nden destek aldı.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), ''Barışçıl göstericilere yönelik artan polis şiddeti ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Aşırı güç kullanımı durdurulmalı'' uyarısında bulundu.

Her renkten protestocu

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Bilge Çoban dün akşam Taksim'deki manzarayı şöyle tarif ediyordu: "Galatasaray'dan meydana kadar adım atılacak yer yok. Ünlüsü, takım elbiselisi, taraftarı, işçisi, ara sokaklara kadar yayılmış durumda."

Çoban'ı ifadesiyle "polis Taksim Meydanı'na hapsolmuş durumda"ydı.

Göstericiler, atılan göz yaşartıcı gaz kapsüllerine "Gel, gel, gel!" diye karşılık veriyor ve şu slogan ağızlardan düşmüyordu: "Sık bakalım! Sık bakalım! Biber gazı sık bakalım! Çıkar maskeni, bırak copunu, delikanlı kim bakalım!"

CHP'li milletvekili Binnaz Toprak'ın polis tarafından darp edildiği öne sürülüyor.

Gösterinin başından bu yana eylemcilere destek vermek için parkta bulunan BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, omzuna isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle yaralandı. Hastaneye götürülen Önder tedavisinin ardından taburcu edildi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaşadıklarını aktaran yüzlerce kişi, polisin müdahalesini "orantısız" olarak nitelerken, ''#direngeziparkı'' etiketiyle, eyleme destek mesajları yayılıyor.

Destek eylemleri

Taksim'e çıkmaya çalışan göstericilere destek eylemlerinin diğer kentlerdeki merkezleri Ankara'daki Kuğulu Park, İzmir'de Alsancak Vapuk İskelesi, Eskişehir'de Eti Park, İzmit'te İnsan Hakları Parkı, Adana'da Atatürk Parkı oldu.

Ankara'daki Kuğulu Park'ta bulunan Serkan Demirtaş, gün boyunca Kızılay'a yürümek isteyen göstericilerin polis tarafından dağıtılmasının ardından, yaklaşık bin kişilik bir grubun Tunalı Hilmi Caddesi'ni kapatarak barışçıl şekilde oturma eylemi yaptığını aktardı. Göstericiler, "Her yer Taksim, her yer direniş!" sloganı attı.

İlgili haberler