Trafalgar'da 'Her yer Taksim' sloganları

Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda dayanışma eylemi

Taksim'de 'Gezi Parkı' eylemi olarak başlayıp, Cuma gününden itibaren hükümet karşıtı gösterilere dönüşerek Türkiye'nin diğer kentlerine yayılan kitle hareketiyle dayanışma amacıyla, Londra'da bir gece etkinliği düzenlendi.

Londra'nın merkezindeki Trafalgar Meydanı'nda bir araya gelen Türkiyeliler, müzisyenlerin çaldığı enstrümanlar eşliğinde halaylar çekti ve sık sık "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı attı.

Sosyalist gruplar faşizmi lanetleyen pankartlar açarken, Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarlar yan yana poz vererek, Türkiye'deki eylemlerde polisin sert tutumunu yeren marşlar söyledi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ise, Boğaziçi'ne yapılacak üçüncü köprüye "Alevi katili" olarak bildikleri Yavuz Sultan Selim'in adının verilmesini protesto için yapılacak gösteride, Trafalgar Meydanı'na çağrı yapılacağını duyurdu.

Basın açıklaması yapılacak

Tam marşlar ve halaylarla neşe yükselirken; "Kaç kişi ölmüş?", "...panzer ezmiş," gibi fısıldaşmalarla bir anda yüzler tekrar geriliyordu. En son haberlere göz atıldıktan sonra, kısa sessizliğin yerini yine marş ve türküler alıyordu.

Sosyal medyadan Trafalgar'da toplanma çağrısını duyanlar geldikçe, katılım 100'ün üzerine çıktı. Ancak sosyal medya uygulamalarıyla 'yer bildirimi' yapmak isteyenler, internet bağlantısının yavaşlığından şikayetçiydi. Bu durum, "Yoksa burada da mı bağlantıyı engelliyorlar!" esprisinin yayılmasına neden oldu.

Sabahın ilk ışıklarının doğmasına yakın saatte eylemciler, günlük programı çıkarmak için halka oluşturdu.

"11.00'de Hyde Park'ta toplanılacak. Buradaki basın açıklamasının ardından 15.00'te yine Trafalgar'da buluşulacak."

"Niye Hyde Park değil de Trafalgar?" diye soranlara gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra grup, hazırlanmak için birer ikişer dağıldı.

İlgili haberler