Çin basınında Gezi Parkı protestoları

Çin basını bugünden itibaren Türkiye ile ilgili daha yoğun haber yayınlamaya başladı.

Haberler açıklayıcı; olayların detaylarını da anlatacak şekilde uzun oldu. Ancak olaylarla ilgili henüz yorum yok.

Yazılı basında kızgın göstericilerin Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'daki ofisine taş attıkları, olayların büyük kentlerin haricinde Eskişehir, Bolu, Muğla kentlerine sıçradığı ve gösterilerde 12 insanın yaralı olduğu yazıldı.

Taksim'de olanları resmi yayın kuruluşu CCTV, birçok kanalında çeşitli görüntülerle dün öğleden itibaren yayınlanmaya başladı.

Haberde Taksim meydanında başlayan olayların yurt çapına yayıldığı açıklandı. İlk görüntülerde İçişleri Bakanı Güler'in 939 kişinin gözaltına alındığını açıklamasının haberinden sonra Taksim olayları ile Ankara’da akşam yaşanan olaylar aktarıldı.

Çin'in sosyal paylaşım sitesi – bir nevi Twitter’ı olan- Weibo'da olaylarla ilgili paylaşım çok az. Çinliler bugün sabahtan itibaren bilgi aktarmaya başladılar.

Ancak 4 Haziran Tiananmen Olayları'nın yıldönümüne iki gün kaldığı göz önünde bulundurulduğunda, yanlış anlamaların önüne geçmek için Çinliler Çin basınında, sosyal paylaşım siteleri ve forumlarda Türkiye'deki olaylar hakkında en azından bu günlerde çok fazla yorum yapmayabilirler.

Çin'deki Türkler de destek verdi

Çin'in Pekin, Şanghay, Guangcou ve Hong Kong kentlerinde yaşayan Türklerden de Türkiye'ye destek geldi.

Dün akşam Pekin'de yaşayan öğrenciler, TGB'nin öncülüğünde Dil ve Kültür Üniversitesinin ana binasının önünde toplandılar.

Dün Şanghay'da Fuşing Parkında toplanan Türkler "Diren Gezi, Şanghay Seninle" yazdılar.

Bugün güneydeki Guangcou kentinde bir araya gelen Türklerse, Çinlilerle birlikte Türk bayrağıyla fotoğraf çektirdiler.

Dün akşam olayları televizyon başında izleyen Hong Kong'da yaşayan Türkler de Türkçe ve İngilizce pankartlarla Türkiye'ye destek verdiler.