K. Kore nükleer reaktör onarımını 'tamamlamak üzere'

Kuzey Kore'nin bir süredir rafa kaldırdığı Yongbyon nükleer reaktörünü yeniden faaliyete geçirme konusunda önemli ilerleme kaydettiği belirtildi.

Bir Amerikan düşünce kuruluşu, reaktörün bir iki ay içinde faaliyete geçebileceğini, ancak tesislere enerji sağlayacak yakıt çubukları konusunda belirsizlik olduğunu ifade etti.

Güney Kore ile gerginliğin tırmandığı bir süreçte K. Kore'nin açıklama yaparak reaktörü yeniden harekete geçirmeyi planladığını söylemesi sorunların daha da artmasına neden olmuştu.

K. Kore, yardım karşılığında nükleer silahlardan arınma projesinin bir parçası olarak reaktörü Temmuz 2007'de kapatmıştı.

Reaktörün yeniden açılması kararını almadan önce K. Kore Şubat ayında üçüncü nükleer denemesini gerçekleştirmiş, bu olay Birleşmiş Milletler yaptırımlarının arttırılmasına neden olmuştu.

Plutonyum üretimi iddiası

K. Kore'nin Yongbyon reaktörünü yeniden faaliyete geçireceğine dair bilgi, ABD'de John Hopkins Üniversitesi'ne bağlı ABD-Kore Enstitüsü'nün bir bileşeni olan 38 Kuzey adlı internet sitesinden geldi.

Yakın zamanda çekilen uydu görüntülerini kaynak alan site raporunda, K. Kore'nin "reaktörü işletmek için gereken soğutma sisteminin onarım çalışmalarının büyük ölçüde bitirildiği" vurgulandı.

Reaktörün bir iki aya kadar faaliyete geçebileceğini belirten raporda, yeni yakıt çubuklarının tedariki sorununun belirsizliğini koruduğu ifade edildi.

Rapora göre reaktör, nükleer silah yapımında kullanılabilecek tarzda yılda altı kilogram plutonyum üretebilir.

K. Kore 2006'dan bu yana üç nükleer deneme yaptı.

Şubat ayında gerçekleşen son denemenin ardından genişletilen BM yaptırımlarına tepki olarak K. Kore, ABD ve bölge ülkelerine karşı çeşitli tehditlerde bulunmuş, Yongbyon nükleer reaktörünü yeniden faaliyete açacağını duyurmuş ve G. Kore ile resmi irtibatını ve işletme ilişkilerini kesmişti.

Fakat bir süre önce K. Kore'nin Çin'e üst düzey bir elçi göndermesi gerginliğin bir miktar yumuşadığına işaret etti.

Bu hafta ABD ve Çin'in California'da yapacağı ilk zirvede K. Kore sorununun da gündeme gelmesi bekleniyor.

İlgili haberler