Taksim Platformu taleplerini açıkladı

Başbakan Vekili Bülent Arınç, Taksim Platformu üyeleri ile görüştü.

Toplantıda İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz yer aldı.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu "27 Mayıs 2013 tarihinde saat 22.00 sularında Taksim Gezi Parkı'nın polis kuvvetiyle yıkılma sürecinde toplumun gösterdiği duyarlılılk karşında hükümetin izlediği polis şiddeti tüm yurtta protesto edilmeye başlanmış ve bu etkinlikler devam etmektedir" dedi.

Muhçu, sürecin diyalogla çözülmesini bekledikleri sırada Başbakan Recep tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın "bir iç savaşı çağrıştırdığını" ve "topluma hakaret anlamında ifadeler" içerdiğini söyledi.

Eyüp Muhçu, "Bizler Taksim Dayanışması olarak içinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak toplumun taleplerini hükümete iletmek için görevlendirildik" dedi.

Taksim Platformu'nun talepleri TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman tarafından okundu.

Platform'un talepleri ana hatlarıyla şöyle:

  • Gezi Parkı, park olarak kalmalıdır.
  • Topçu Kışlası projesinin iptal edildiği açıklanmalıdır.
  • AKM'nin yıkılmayacağı açıklanmalıdır.
  • Olaylardaki sorumlular görevden alınmalıdır.
  • Gaz bombası kullanımı yasaklanmalıdır.
  • Gözaltındaki kişiler derhal serbest bırakılmalı ve haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.
  • İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Taksim Platformu üyeleri, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le de görüşecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve beraberindeki heyeti,kabul edecek.