Başbakan Erdoğan'a Tunus'ta protestolar

Başbakan Erdoğan Tunus'ta protesto edildi

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus ziyareti sırasında farklı yerlerde protesto edildi.

Gösteriler kongre merkezi, meclis binası ve Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleşti.

Türkiye-Tunus İş Forumu’nun düzenleneceği kongre merkezinin girişinde toplanan bir grup Tunuslu gencin elinde Gezi Parkı eylemlerine destek için “Occupy Gezi, You are not alone” (Gezi’yi İşgal et, yalnız değilsiniz) yazıyordu. Türk medyasını eleştiren grup ‘üç maymun’ karikatürü bulunan pankartların üzerine "Türk medyası" yazdı.

Kongre merkezinin önünde toplanan gençlere Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’yı temsil eden bir Türk genci de eşlik etti.

Suriye politikasına tepki

Tunus Meclis binası önünde toplanan bir başka grup da Başbakan Erdoğan’ın Suriye politikasını protesto etti.

Ulusal Mücadele Hareketi (Le Mouvement de lutte national), Suriye’yi Savunma Halk Koordinasyonu (La Coordination populaire pour la defense de la Syria) ve Hoşgörü için Tunus Birliği (La Ligue Tunisienne pour la Tolerance) adlı gruplar meclis binası önünde Erdoğan karşıtı sloganlar attı.

Göstericilerden biri Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatıp Ankara’yı "İsrail’le işbirliği" yapmakla ve "Suriye’yi parçalamaya" çalışmakla suçladı.

Aynı grup, “Hizbullah Suriye’ye müdahale etmeseydi, Suriye Irak gibi olacaktı” diye açıklama yaptı.

Göstericiler, İstanbul ve Ankara’daki halk gösterilerine Erdoğan’ın "baskıyla" ve "gaddarca" yaklaştığını savundu.

Bir de destek gösterisi

Suriye’yi Savunma Halk Koordinasyonu’na bağlı bazı göstericiler, Tunus’taki Türk Büyükelçiliği önünde de gösteri düzenledi.

Ellerinde Suriye bayrağı taşıyan göstericiler, 31 Mayıs’tan bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilere destek çıktı.

Başbakan Erdoğan, Tunus'ta yaptığı açıklamada Gezi Parkı ve Taksim projelerinden 'geri adım atmayacaklarını' söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bir grup Tunuslu da Başbakan Erdoğan’ın Tunus’ta konvoyunun geçtiği güzergâhlarda Türk bayrakları asıp sevgi gösterisinde bulundu.

İlgili haberler