Golan Tepeleri: Suriye, geçidi isyancılardan geri aldı

İsrail askeri kaynakları, Golan Tepeleri'nde Birleşmiş Milletler'in gözetimindeki Kunetra geçidinde, isyancıların kısa bir süre kontrolü ele geçirmesinin ardından Suriye ordusunun yeniden denetimi aldığını belirtti.

Suriye ordusunun, İsrail'in denetimi altındaki topraklara yakın olan geçiş noktasını geri almak için tank ve zırhlı araç kullandığı bildirildi.

Çatışmaların ardından bölgenin sakin olduğu, İsrail'in kontrolü altındaki bölgede çiftçilerin işlerine geri döndüğü ifade edildi. İki Suriyeli tedavi için İsrail hastanesine kaldırıldı.

İsrail, Suriye sınırları içerisinde yer alan Golan Tepeleri'ni 1967'de işgal etmiş, 1981'de de uluslararası toplumun kabul etmediği bir şekilde bölgeyi ilhak etmişti.

Bölgede askerden arındırılmış geçiş noktaları Birleşmiş Milletler barış gücünün denetiminde bulunuyor.

'Ateşkes ihlali'

Bu sabah Golan Tepeleri'nde İsrail ile ateşkes hattı yakınındaki Kunetra geçiş noktasındaki çatışmalar sonucunda isyancılar birkaç saatliğine denetimi ele geçirdi.

İsrail ordusundan bir kaynak, Suriye ordusunun tank ve zırhlı araçlar eşliğinde yürüttüğü operasyonla denetimi geri aldığını açıkladı.

İsmi açıklanmayan kaynak, Suriye'nin bu operasyonunun İsrail ile ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği, ancak İsrail'in bu konuda bir girişimde bulunmayacağını belirtti.

Bölgenin BM'e bağlı Avusturyalı barış gücünün gözetiminde olduğu, askerlerin çatışamlardan zarar görmeden çekildiği bildirildi.

İsrailli yetkililer, Suriye'deki iç savaşın sınır ötesine taşması ve isyancı güçler arasında bulunan İslamcı radikallerin Golan Tepeleri'ni kullanarak İsrail'e saldırı düzenlemesi yönündeki kaygılarını ifade etmişti.

Uluslararası tepkiler

Suriye ordusu, üç hafta süren kuşatmanın ardından Hizbullah'ın desteğiyle dün Kuseyr'i geri aldı.

ABD, İran'ı ve Lübnanlı müttefiki Hizbullah'ı, Suriye'deki rejim yanlısı savaşçılarını geri çekmeye çağırdı.

Suriyeli isyancılar Hizbullah'ı kendi evinde vurma tehdinde bulunarak dün Lübnan'daki Baalbek bölgesine roket atışları düzenledi.

Fransa ise Suriye'de kimyasal silah kullanımı konusunda artan delillerin "uluslararası toplumu harekete geçmeye ittiğini" söyledi.

Ancak Cumhurbaşkanı Francois Hollande, "Sadece uluslararası hukuk çerçevesinde harekete geçebiliriz" dedi.

BBC'nin Beyrut muhabiri Jim Muir, son dönemlerde dünyanın dikkatlerinin Kuseyr'deki çatışmalara yoğunlaştığını, fakat diğer bölgelerde de benzeri çatışmaların devam ettiğini belirtti.

Muir, rejim güçlerinin özellikle başkent Şam çevresindeki banliyölerde isyancıları püskürtmeye çalıştığını söyledi.

BM tahminlerine göre Suriye krizi başladığından bu yana 80 bin kişi öldü, 1,5 milyon kişi de göç etti.

İlgili haberler