Kuzey ve Güney Kore görüşme konusunda anlaştı

Kuzey Kore sınırları içinde bulunan ve Güney Kore ile ortak işletilen Kaesong sanayi bölgesinin yeniden faaliyete geçmesi konusunda iki tarafın görüşmelere başlayacağı açıklandı.

K. Kore resmi haber ajansı KCNA'da bugün yapılan açıklamada K. Kore'nin Seul'a görüşme teklifinde bulunduğu ifade edildi.

G. Kore'nin birleşmeden sorumlu bakanlığı, görüşme teklifini olumlu karşıladıklarını açıkladı.

K. Kore'nin önemli bir gelir kaynağı olan Kaesong sanayi bölgesi, Nisan ayında çalışanlarını geri çekmesinden bu yana kapalı bulunuyor.

10 yıl önce kurulan bölgede bulunan 120 G. Koreli imalat şirketinde 53 bin K. Koreli çalışıyordu.

Pyongyang yönetimi, sanayi bölgesinde normal çalışmalara geri dönülmesi için işadamlarıyla görüşmeye hazır olduğunu duyurmuş, ancak G. Kore, hükümetler arası görüşmeler yapılmasını istemişti.

'Normalleşme' çabaları

KCNA'da yayımlanan açıklamada, "Kaesong sanayi bölgesinde ve Kumgang Dağı tesislerinde faaliyetlerin normale dönmesi için Kuzey ve Güneyli yetkililer arasında görüşmeler yapılmasını öneriyoruz." denildi.

Kumgang Dağı'ndaki ortak turistik tesis, K. Koreli bir askerin 2008'de bir Güneyli turisti öldürmesi üzerine kapatılmış ve K. Kore şirketin mal varlıklarına el koymuştu.

Açıklamada, "görüşmelerin yer ve zamanını G. Kore'nin belirleyebileceği" ifade edildi.

G. Kore öneriyi olumlu karşıladıklarını açıkladı. Gündemin görüşmelerin ardından netleşeceğini ifade eden birleşmeden sorumlu bakanlık, "Bu vesileyle Kuzey ve Güney Kore arasında karşılıklı güvenin tesis edilmesini ümit ediyoruz." dedi.

Ancak gözlemciler gündem belirlenmesi konusunda sorunlar çıkabileceği uyarısında bulunuyor.

K. Kore son aylarda nükleer denemelerde bulunurken tehdit içeren söylemler de kullanıyordu.

Üçüncü denemenin ardından getirilen Birleşmiş Milletler yaptırımları ve ABD-G. Kore askeri tatbikatları Pyongyang'ın öfkelenmesine ve Seul ile ekonomik ilişkilerini ve irtibatını kesmesine neden olmuştu.

Ancak son haftalarda gerginliğin yumuşadığı gözlendi.

Geçen ay K. Kore nükleer denemelerden sonra ilk kez Çin'e elçi göndermişti.

Çin'in K. Kore üzerinde etkili bir güç olduğu ifade ediliyor.

İlgili haberler