ABD, Suriye'nin Kuseyr'e düzenlediği harekâtı kınadı

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye ordusunun Kuseyr kentine düzenlediği harekâtı kınadı.

Lübnan’dan Hizbullah savaşçılarının desteğiyle başlatılan saldırı sonucunda ordu, başkenti kıyı kesimlerine bağlayan stratejik kenti isyancılardan geri almıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney , Esad’a bağlı güçlerin kenti ele geçirmek için İran ve Hizbullah’ın desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bu arada, Fransa Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını gösteren kanıtların artması nedeniyle uluslararası toplumun harekete geçmek zorunda olduğunu duyurdu.

Bununla birlikte Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Ancak sadece uluslararası hukuk çerçevesinde harekete geçebiliriz” dedi.

Hollande bu açıklamayı, Suriye ordusunun 3 hafta süren çatışmaların ardından Kuseyr’i ele geçirmesinden hemen sonra yaptı.

'Konferans Temmuz'da'

Kuseyr’e ilk giren Batılı gazeteciler olan BBC ekibi, kentte çatışmalardan zarar görmemiş bir binanın bile olmadığını aktarıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre Suriye'de Beşar Esad'a karşı 2011 yılında başlayan ayaklanmada bugüne kadar 80 binden fazla kişi öldü 1,5 milyon kişi de ülkelerinden göç etti.

Suriye’deki krizin sona erdirilmesi için diplomatik çabalar devam ediyor ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya barış görüşmeleri için tarih belirleyemedi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin özel temsilcisi Lahdar Brahimi, uluslararası konferansın daha önce planlandığı gibi Haziran’da değil Temmuz’da düzenlenebileceğini açıkladı.

İlgili haberler