Ankara'da 'gazsız' ve 'polissiz' gece

Gezi Park eylemlerine destek veren Ankaralılar bu kez Kızılay Meydanı’nda değil Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi’nde buluştu.

Günlerdir Kızılay Meydanı’nda polisin biber gazlı ve TOMA’lı saldırılarına karşı koyan ve ısrarla meydana girmeye çalışan göstericiler dün gece ise Kızılay’ı zorlamaktan vazgeçip saat 21.00’de protesto için Kuğulu Park’ı seçti.

Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki kalabalığın yoğunluğunu tarif etmek ise oldukça zordu. Kuğulu Park girişinden başlayarak yaklaşık 3 kilometrelik bir cadde olan Tunalı Hilmi Caddesi’nde ara sokaklar dahil adım atacak yer yoktu. Göstericiler ise sadece gençlerden oluşmuyordu. Her yaştan Ankaralı eyleme katılmak için Tunalı’ya gelmişti.

Buluşma saatinin 21.00 olarak seçilmesi de tesadüf değildi. Çünkü Ankara’da günlerdir tam 21.00’de başlayarak yarım saat boyunca evlerin camlarından ve sokaklarda tencere tava çalınıyordu.

Sloganlar değişmedi

Kimi semtlerde halk ellerinde bayraklar sokaklara iniyor, kısa süreli de olsa trafiği durduruyordu. Son iki gündür ise futbol galibiyetleri sonrası alıştığımız, arabalarla şehir turu manzaraları yaşanmaya başlandı.

İşte bu nedenle buluşma saat 21.00 olarak belirlendi. Bölgeye yakın olan semtlerden ellerinde bayraklar, tencere ve tavalarla kadınlı erkekli yüzlerce kişi Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park’a akın etti.

Sloganlar da hiç değişmedi: “Hükümet İstifa”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Atam izindeyiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Sık bakalım, sık bakalım, biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar, copunu bırak, delikanlı kim bakalım.”

Kızılay Meydanı ise önceki günlere göre oldukça sakindi. Akşam 22.00 sıralarında yaklaşık 500 kişilik bir grup Kızılay Meydanı’na geldi. Kaldırımlarda sloganlar attı. Ancak polis herhangi bir müdahale de bulunmadı.

Ankara’da dün gece Kızılay’dan başlayarak Çankaya sırtlarına kadar hiçbir polisin görülmemesi ise oldukça dikkat çekiciydi. Öyle ki araçlarıyla rutin asayiş turlarını atan polis ekipleri bile yoktu.

Başbakanlık binasını koruyan ve normal günlerde de her gün Güvenpark’ta bekleyen Çevik Kuvvet ekipleri de olmasa, ‘polis Ankara’dan çekilmiş’ denebilirdi. Bunu fırsat bilen eylemciler de Tunalı Hilmi Caddesi’nde gazsız ve polissiz bir gecede gönüllerince eğlendi. Saat 00.30’u gösterirken de kalabalık yavaş yavaş erimeye başladı. Bazı gençler ise önceki gün olduğu gibi dün gece de Kuğulu Park’a kurdukları çadırlarda sabahladı.