Bilderberg Konferansı bu yıl İngiltere'de yapılıyor

Dünyanın siyasi ve finans elitlerini bir araya getiren yıllık Bilderberg toplantısı bu yıl İngiltere'de yapılıyor.

İngiltere başbakanı David Cameron'ın da katılacağı toplantı, kapalı kapılar ardında, şeffaf olmayan koşullarda yapıldığı için eleştiriliyor.

Dört gün sürecek etkinlik için Hertfordshire'a gelen katılımcılar, bir grup muhalifin protestosuyla karşılaştı.

Toplantı, dünyadaki mega eğilimler ve küresel sorunlar hakkında, resmi olmayan ve dışarıya açıklanmayan tartışmaların yapıldığı bir forum olarak tanıtılıyor.

Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri'ni yakınlaştırmayı amaçlayan konferans, 1954 yılında kurulmuştu.

Toplantılar adını, konferansın ilk kez yapıldığı Hollanda'daki otelden alıyor.

Her yıl 120 ila 150 siyasi lider, finans, akademi ve medya sektörü gibi farklı sektörlerden uzmanlar katılımcı olarak davet ediliyor.

Toplantının gündeminin ne olduğu ya da toplantı boyunca nelerin tartışıldığına dair ayrıntılı açıklama yapılmıyor.

Türkiye'den katılım

Muhalifler, katılımcıların düzeyi ve sayısı göz önüne alındığında toplantının daha şeffaf olması gerektiğini söylüyor.

Bilderberg Group, toplantıların, katılımcılara, önceden üzerinde anlaşılmış pozisyonlarda konuşma zorunluluğu olmaksızın fikir alış verişinde bulunma şansı verdiğini söylüyor.

Toplantıya katılacak diğer isimler arasında Google'ın patronu Eric Schmidt, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'daki eski komutanı ve ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in eski direktörü General Petraeus ve Barclays bankası eski başkanı Marcus Aigus da bulunuyor.

Toplantıya Türkiye'den katılacak isimler arasında ise Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sabancı Holding'den Haluk Dinçer, Koç Holding'den Mustafa Koç, Kadir Has Üniversitesi'nden akademisyen ve köşe yazarı Soli Özel ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden Şafak Pavey de bulunuyor.