Erdoğan'ı sabaha karşı binlerce kişi karşıladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve ülkenin büyük bir bölümüne yayılan protestoların doruğunda gittiği Kuzey Afrika ziyaretini tamamlayarak İstanbul'a döndü.

Erdoğan'ı havaalanında sabaha karşı binlerce kişi karşıladı.

Erdoğan konuşmasında "faiz lobisini" hedef aldı, eylemlere derhal son verilmesini istedi.

Başbakan'ın sık sık “İstanbul Burada Çapulcular Nerede” ve "Yol ver gidelim, Taksim'i ezelim" sloganlarıyla kesilen konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

"Bizim vandallıkla, vurup kırmayla, yakıp yıkmakla, kırıp dökmekle işimiz olmaz. Faiz lobisine rağmen buralara geldik. Bu faiz lobisi şu anda borsada spekülasyonlara girmek suretiyle bizi tehdit edeceğini zannediyor. Bir bankanın genel müdürü çıkıp da bu vandalizmi organize edenlerin yanında olduğunu söylüyorsa bunlar karşısında bizi bulacaklardır."

"Artık dünya Türkiye'yi, Türk insanını konuşuyor. Böyle bir dönemde nereden çıktı bu işler? Demokratik gösteri hüviyetini kaybeden, artık vandallığa, artık tam anlamıyla hukuksuzluğa dönüşen bu eylemler derhal son bulmalıdır. Ne diyorlar? 'Polisi çekin' Ne olacak? Burası yol geçen hanı değil, bu ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir."