17'inci yüzyıl İran kilimine rekor fiyat

İran'da 17'inci yüzyılda dokunan bir kilim, bu kategoride bugüne kadar açık arttırmada elde edilen en yüksek fiyat olan 33,8 milyon dolara alıcı buldu.

New York'taki Southeby's Müzayede Salonu'nda düzenlenen açık arttırmada, İran kilimi için, tahmin edilen miktarın üç katı olan bu rekor fiyatı ödeyen kişinin kimliği açıklanmadı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Montana eyaleti senatörü ve sanayici William Clark bu kilimi ve diğer pek çok eşyasını 1926 yılında Corcoran Sanat Galerisi ve Müzesi'ne miras bırakmıştı.

Washington merkezli müze, açık arttırmada satılan bu ve diğer 24 kilimden elde edilen gelirin, diğer sanat eserlerinin ve antika eşyanın satın alınması için kullanılacağını açıkladı.

Daha önce bir halı ya da kilim için ödenen en yüksek fiyat, 2010 yılında Londra'daki Christie's Müzayede Salonu'ndaki bir satıştan elde edilen 9,6 milyon dolardı.

Southeby's Müzayede Salonu, kilim için 9 milyon dolar tahmini bedel biçmişti.

Açık arttırma sırasında dört alıcı yaklaşık 10 dakika boyunca 17'inci yüzyıla ait bu kilimin sahibi olabilmek için mücadele ettiler. İran kilimine en yüksek fiyatı, açık arttırmaya telefonla katılan bir alıcı verdi.

Kilimi uzun süredir depolarında tutan Corcoran Sanat Galerisi ve Müzesi yetkilileri, açık arttırmanın sonucundan büyük bir mutluluk duyduklarını açıkladılar.

17'inci yüzyılın ilk yarısında dokunduğu tahmin edilen kilimin, İran'ın güneydoğusundaki Kirman eyaletinden geldiği düşünülüyor.

Southeby's Müzayede Salonu, kilimin çok nadir bir desene sahip olduğu ve bu türdeki tek kırmızı zemine sahip kilim olduğunu açıkladı.

Rekor fiyata satılan kilim en son 2008 yılında Corcoran Sanat Galerisi ve Müzesi'nde sergilenmişti.