BM'den tarihinin en büyük bağış talebi

Birleşmiş Milletler, Suriye'ye insanî yardım için tarihinin en büyük yardım kampanyasını başlattı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan yardım örgütleri, bu yıl sonuna kadar, Suriye nüfusunun yarısı olan yaklaşık 10 milyon kişinin yardıma ihtiyaç duyacağını belirterek 5 milyar dolarlık bir kampanya başlattılar.

BM Çocuklara Yardım Örgütü UNICEF, Suriye'de halen dört milyon çocuğun acil insanî yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Yetkililer, başlatılan kampanyada hedefledikleri miktara ulaşmanın kolay olmadığını ancak Suriye'de büyüyen insanî yardım ihtiyacının karşılanması için bu paranın gerekli olduğunu vurguluyorlar.

Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan 1,5 milyar dolarlık daha önceki bir bağış kampanyasında hükümetler, yeterince hızlı davranmadıkları gerekçesiyle eleştirilmişti.

O kampanyada hedeflenen miktara henüz ulaşılamamış olunsa da BM yetkilileri, 1,2 milyar dolarlık kısmın taahhüt edildiğini belirtiyorlar.

Bugün Cenevre'de bir açıklama yapan BM yetkilileri, Suriye'de giderek kötüleşen insanî durum karşısında ihtiyaç duyulan para miktarını arttırmak zorunda kaldıklarını açıkladılar.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, 2013 sonuna kadar en az 3,5 milyon Suriyeli'nin ülke dışında yaşıyor olması bekleniyor.

Yıl sonuna kadar Suriye içindeyse evlerinden ayrılmak zorunda kalan yaklaşık yedi milyon kişinin insanî yardıma muhtaç şekilde yaşıyor olacağı tahmini yapılıyor.

İlgili haberler