Londra'da Erdoğan hükümetine büyük tepki

Gezi Parkı gösterilerine destek için Londra'da eylem

Türkiye'de yaklaşık 2 haftadır süren muhalif gösterilerle dayanışma amacıyla Londra'da düzenlenen gösterilerin en büyüğü, Trafalgar Meydanı ile parlamento binası arasındaki yürüyüşle gerçekleşti.

Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin, sosyalistlerin, Kemalistlerin ve üniversite öğrencileriyle akademisyenlerin katıldığı gösteride, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs kökenli toplumun çeşitliliği Londra merkezine taşındı. Ayrıca kadın göstericilerin çokluğu dikkat çekti.

PKK flamaları açılması üzerine başlayan gerginlik büyümeden önlendi.

Yapılan konuşmalarda, Türk hükümeti "faşist baskılar" uygulamakla suçlanarak Taksim Platformu'nun ortaya koyduğu talepler sıralandı. İmzaya açılan bir metindeyse, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan istifaya davet edildi.

İngiltere vatandaşlarından, parlamentodaki temsilcilerine, konuyu gündeme getirmeleri için baskı yapılması istendi.

Trafalgar'dan parlamentoya yürüyüş

Londra merkezindeki ilk gösteri, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde saat 14.00 civarında "Gezi Parkı Dayanışmacıları" tarafından düzenlendi.

Daha sonra, "Taksim Direnişiyle Dayanışma Komitesi"nin katılımıyla göstericiler Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

Parlamento binasına yönelen yürüyüşçülerin bazılarının ellerindeki Türk bayraklarına, Başbakan Erdoğan aleyhine esprili dövizler, sosyalist gruplara ve İngiltere Aleviler Federasyonu'na ait bayraklar ve yaklaşık 100 kişinin taşıdığı, PKK lideri Abdullah Öcalan flamaları eşlik etti.

En kalabalık anında yaklaşık 5 bin kişiye ulaşan kalabalık; "Tayyip istifa", "Her yer Taksim/Kızılay, her yer direniş" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı ve sözleri Gezi Parkı gösterileriyle ilgili olaylara uyarlanan geleneksel şarkılar eşliğinde dans etti.

İngiliz polisi, gösteriye ancak 18.00'e kadar izin verildiğini anons edince, kalabalık tekrar Trafalgar Meydanı'na yöneldi.

Bayrak ve flama gerginliği

Bu sırada, "Gezi Parkı Dayanışmacıları", etrafında Türk bayrakları bulunan bir stand açarak, Başbakan Erdoğan'ı istifaya çağıran bir metin için imza topluyordu.

Metinde, polisin Gezi Parkı'ndaki barışçıl topluluğa "gaddarca" saldırdığı belirtilerek, Başbakan Erdoğan "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle istifaya çağrıldı.

National Gallery önüne Abdullah Öcalan ve PKK flamaları taşıyan göstericiler gelince, Türk bayrağı taşıyanlarla bu grup arasında tartışma çıktı.

Tartışmanın arbedeye dönüşmesi, polisin ve bazı sosyalist grupların araya girmesiyle önlendi.

Gruplar halinde tartışmalar sürerken, polis tüm göstericilerden dağılmalarını istedi.

Bunun üzerine, "Taksim Direnişiyle Dayanışma Komitesi", Pazar günü 15.00'te yine kitlesel olarak buluşma çağrısı yaparak gösteriyi noktaladı.

Bayrak ve flamalarını indiren göstericilerin bir süre daha gruplar halinde tartışmalara devam ederken, ortam normalleşti.

Taksim ve Kızılay başta olmak üzere, Türkiye'nin çeşitli meydanlarındaki gösterilerle dayanışma amacıyla Trafalgar Meydanı'da bekleyiş aralıksız sürüyor.

İlgili haberler