Erdoğan: Biz birkaç çapulcunun yaptığını yapmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana Havaalanı'nda kendisini karşılayan kalabalığa, "Dik durun, dikleşmeyin. Biz o birkaç çapulcunun yaptığını yapmayız. Onlar yakıp yıkarlar. Onlar bu ülkenin başbakanına küfredecek kadar alçaktırlar" dedi.

Edoğan konuşmasında "2 milyar 800 milyon fidan ve ağaç diken bir iktidara kimse çevrecilik dersi veremez. Bunların yüzde 95'i bunlar oluncaya kadar Gezi Parkı'nın nerede olduğunu bilmezdi. Bunlara ilk dersi demokratik yolla yedi ay sonra sandıkta verin" diye konuştu.

Erdoğan bir tesis açılışı için buradan Mersin'e geçti.

Parti teşkilatlarının Ankara'ya dönüşünde Erdoğan'a büyük bir karşılama hazırladığı belirtiliyor. Karşılamanın sadece Esenboğa Havalimanı ile sınırlı olmayacağı, Erdoğan’a güzergahında büyük bir kortejin eşlik edeceği öne sürüldü.

Taksim'de miting

Erdoğan, Cuma günü Kuzey Afrika ziyaretinden dönüşünde sabahın erken saatlerinde büyük bir kalabalık tarafından karşılanmıştı. Mitinge dönüşen karşılamada "Yol ver gidelim; Taksim'i ezelim" sloganı tartışma yaratmıştı.

Erdoğan'ın biri 15 Haziran'da Ankara, diğeri de 16 Haziran'da İstanbul'da iki büyük miting düzenleyeceği belirtiliyor. CNN Türk'ün adını vermediği bir parti yetkilisi, "Amacımız gövde gösterisi yapmak değil. Ama azınlığın tahakkümü var" dedi.

Aynı saatlerde Ankara'da Kuğulu Park'ta da Gezi Parkı'na destek eylemi yapılması planlanıyor. Ankara'da dün gece protestoculara göz yaşartıcı gaz ve basınçlı suyla müdahale edilmişti.

Gece on binlerce kişinin bir araya geldiği İstanbul Taksim Meydanı'nda ise Erdoğan'ın Ankara'da olması beklenen saatlerde bir miting düzenlenecek.

Miting Taksim Dayanışma Platformu'nun çağrısıyla düzenlenecek.

İstanbul Valisi özür diledi

Bu arada İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu, sabahın erken saatlerinde Twitter hesabından Gezi Parkı protestocularına "Aranızda olmak isterdim. Yaşanan olaylar içinde zaman zaman görülen ferdi hata ve aşırılıklar özür dilemeyi gerektirir. Bir gönül için bin özür dilerim" dedi.