Taliban militanları Kabil Havalimanı'na saldırdı

Afganistan'da bir grup militan başkent Kabil'deki havalimanına ağır makineli silahlar ve bazukalarla bir saldırı düzenledi.

Afgan yetkililer, militanların havalimanı yakınındaki beş katlı bir inşaattan saldırı düzenlediklerini, çıkan çatışmada yedi militanın öldüğünü açıkladı.

Militanlardan beşi güvenlik güçlerinin operasyonu sırasında diğer ikisi ise ellerindeki patlayıcıların infilak etmesi sonucu öldü.

Saldırının sorumluluğunu Taliban örgütü üstlendi.

Olay yerindeki BBC muhabiri David Loyn, güvenlik güçlerinin kontrolü ele geçirdiğini ve inşaatı süren binayı kat kat kontrol ettiklerini bildirdi.

Muhabirimiz, operasyonun Afgan birlikleri tarafından yürütüldüğünü ve bölgedeki uluslararası güçlerden yardım almadıklarını belirtti.

Büyük bir NATO askerî üssüne ev sahipliği de yapan Kabil Havalimanı'nda tüm uçuşlar iptal edildi.

Görgü tanıkları, sabah erken saatlerde havalimanından patlama ve silah sesleri duyduklarını anlattılar.

Kabil polisinden sözcü Haşmetullah Stanekzai "Silahlı kişiler, Kabil Havalimanı'nın batısında inşaatı devam eden bir binaya girip ateş açtılar. Saldırının hedefi havalimanıydı" dedi. Sözcü, bölgeye tüm giriş çıkışların kesildiğini de belirtti.

Büyükelçiliklerde alarm

Saldırının ardından bölgedeki tüm yabancı elçilikler alarm durumuna geçti. İngiltere Büyükelçiliği'nde alarmlar çalarken Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nde de alarmlar devreye girdi ve bunun bir tatbikat olmadığı anonsları yapıldı.

Taliban örgütü Nisan ayında 'bahar saldırıları' düzenlemeye başlayacaklarını, yabancı askerî üsleri ve diplomatik bölgeleri hedef alacaklarını açıklamıştı.

Afganistan'daki yabancı birliklerin büyük bir bölümünün 2014 yılı sonuna kadar ülkeden çekilmesi planlandı. Afgan güvenlik güçlerinin, 1992 yılından bu yana ilk kez önümüzdeki bir kaç ay içinde tüm ülkede kontrolü devralması bekleniyor.

İlgili haberler