Londra'da G8 protestosu gözaltıları

Londra'da polis, kent merkezinde bir eve düzenlediği baskında G-8 zirvesini protesto eylemleri planladıkları öne sürülen bir grubu gözaltına aldı.

TSİ öğle saatlerinde gerçekleştirilen baskına 100 polisin katıldığı, gözaltına alınanların sayısının da 32 olduğu bildirildi.

Kent merkezindeki Oxford ve Regent caddelerinde de küçük gösteriler düzenlendi.

''StopG8 - G8'i durdurun'' adlı grup, Kuzey İrlanda'da gelecek hafta yapılacak zirveyi protesto amacıyla ''Kapitalizm Karşıtı Karnaval'' temalı bir eylem planlıyordu.

Londra emniyeti, protestocuların ''Eylem Haftası'' planladıklarını söyledi.

Soho'daki Beak Caddesi'nde bulunan eve ''arama emriyle'' giden polis, ''eylemcilerin elinde silah bulunduğu ve suç işlemeye hazırlandıkları yönündeki ihbar üzerine'' baskın düzenlendiğini açıkladı.

Polis, istihbaratın ''boya bombaları'' kullanmayı planladıkları iddiasını da içerdiğini söylüyor.

BBC muhabiri Mike Sergeant, evde bulunanlardan bir kişinin ''Bir faşit devlette yaşamak istemiyorum'' diyerek çatıdan atlamaya çalışırken, polis tarafından engellendiğini aktarıyor.

Gözaltına alma işleminin ''saldırı silahları bulunduğu iddiası, polise saldırı, yüzündeki maskeyi açmama ve suç işleme amaçlı malzemeler bulundurma'' iddiasıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Polis kent yöneticileriyle işbirliği yaptıklarını ve işyerlerine olası eylemler konusunda uyarılarda bulunduklarını da açıkladı.

StopG8, dünyanın en acımasız ve dopaya zarar veren şirketleriyle hükümet binalarının ve ''mega zenginlerin'' Londra kent merkezinde olduğunu söylüyor.