Taksim'de ne oldu? Görgü tanıklarının anlatımları

Taksim meydanı

İstanbul'da polisin bu sabah erken saatlerinde Taksim meydanındaki göstericilere yaptığı müdahale sırasında çatışmalar yaşandı.

Müdahale sırasında yaralananlar olduğu, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı şeklinde haberler alınıyor.

BBC'nin olay yerinde görüştüğü görgü tanıkları, ayrıntılarını BBC Türkçe'nin canlı anlatımında bulacağınız gelişmeleri şöyle anlattı:

Timur Karadeniz (Gösterici)

Benim şu anda bulunduğum alan, Taksim Meydanı'nın öteki ucuna göre daha sakin. İnsanlar barışçı bir şekilde el ele tutuşup zincir oluşturarak polisin karşısına dizildi.

Ama meydanın öteki tarafı göz yaşartıcı gaz ve biber gazıyla dolu. Polisle, 10 belki de 20 kişilik marjinal bir grup arasında çatışmalar oluyor. Bunlar protestocular mı, polis gücünün bir kısmı mı bilemiyoruz.

Bu kişilerin ilk gününden beri çok barışçı olan protestoculardan olduğuna inanmıyoruz. Polisi kışkırtmaya çalışıyorlar ama polisin müdahalesi çok sert.

Bu tarafta bulunanlar parkın çevresine dizilerek polisin, söz verildiği gibi parka girmemesini sağlamaya çalışıyor. Gaz bize de ulaşıyor, çünkü polis ayrım yapmadan gaz sıkıyor. Kalabalık bazı basınçlı su araçlarını çevirdi ve hareket etmelerine izin vermiyor.

Gumita Kenarov (Gazeteci)

Gezi Parkı'ndayım. Burada durum iyi ama parkın etrafında polis göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su sıkıyor. Protestoculara, parkta kaldıkları sürece güvende olduklarını söylediler.

Yan sokaklardaki barikatları kaldırmaya çalışıyorlar, çatışmaların çoğu orada. Protestocular taş atıyor ve sapan kullanıyor, polis de göz yaşartıcı gaz sıkıyor.

Polis başlangıçta çok gaz kullanmadı ama şimdi Gezi Parkı'nın önünde her yer gaz içinde. Niyetlerinin tam olarak ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz.

Baram (Gösterici)

Bu sabah saat 5:00 gibi uyandık. İnsanlar uyumaya çalışıyordu, kendimizi korumanın en zor olduğu andı ve polis saldırdı. Flamalarımızı polisten korumaya çalıştık ama bizi geri püskürttüler.

Gezi Parkı'na saldırmayacaklarını söylediler ama saldırdılar. Sanırım plastik mermi kullandılar.

Çok polis var, belki de bizden çok, emin değilim.

Yaralananları tedavi etmeye çalışan çok sayıda doktor var. Başbakan bizi itiyor bence. Hâlâ hükümetle görüşmek istiyoruz ama bize aldırış etmiyorlar.

Elida (Gösterici)

Artık hükümete güvenmiyoruz, çünkü birçok şey söylediler, hiçbirini yapmadılar. Parkı korumak için buradayız ama artık mesele sadece park değil.

Emel (Gösterici)

Taksim Meydanı'nda olanlar bazı şeyleri ortaya koydu. Her şeyden önce polise molotof kokteyli atan bazı maskeli kişiler olduğu söylendi. Bu kuşkulu görünmekle birlikte, perspektifimizi kaybetmemeliyiz. Polis olmayınca bu tür şiddet de olmuyor.

Geçen hafta parkın içinde ve etrafında çok sayıda sivil polis olduğunu da söylemek isterim. Bu insanlar kim bilmiyoruz. Maskeli olmaları ve polis gelir gelmez ortaya çıkmaları kuşku uyandırıyor.

Meydanın 'temizlenmesi', Başbakan açısından bu hafta sonu yapılacak karşı gösteriler öncesinde büyük grupların çıkarılması anlamına geliyor. 'Protestocuların 20 kişi topladığı yere 200 bin kişi getireceği' yolundaki sözlerini gerçekleştirme girişimi bu.

Hükümet protesto hareketini 'böl ve yönet' taktiği uygulayacak; başından beri öyle oldu, protesto hareketini bir tanıma oturtmaya çalıştılar. Kimlerle görüşeceklerini kendileri belirlediler.

Bu saldırıdan sonra anlamı var mı bilmiyorum; diyalog gerekli ama bazı temel ilkeler olmalı ve her istediklerini yapmamalılar.

İlgili haberler